121-3 hiervoren aangehaald werk wil hij aan eene patrouille onder'een officier, die 9 K.M. dwars door het terrein naar een bevolen hoog tepunt moet rijden om een opdracht te gaan vervullen, als eenig bevel meegeven: Patrouille No. 2 naar heuvel X.!" Hij vindt 't dan vanzelfsprekend, dat de patr rapporteert omtrent a. Geschiktheid in art. zin van den gevolgden marschweg b. Hoe de artillerie van den grooten weg door het terrein op de hoogte X. komt. c. De eigenschappen als art. stelling van deze hoogte. d. Wat men van hoogte X. van den vijand ziet; waar zijn artillerie is; hare sterkte; hare beste stellingen. eHoe stellingverandering in de richting der vijand, artillerie is uit te voeren f Alles wat nog van art. beteekenis is Verder wordt er nog prijs op gesteld dat de patr. algemeene berichten over den vijand, de terreingesteldheid en den toestand der eigen nabijgelegen troepen medebrengt! Gelukkig zegt de schrijver, dat hij nog niet overtuigd is dat eene dergelijke korte Befehlsprache bruikbaar zal zijn en geeft hij verder in zijne verhandeling opdrachten, in vorm overeen- mende met die onder doelverkenning als voorbeeld reeds me degedeeld Niet alleen zou het invoeren van eene dergelijke wijze van bevelen voor de verkenners onnoodige oefening eischen, maar bovendien laat een dergelijke opdracht niet uitkomen wat in de eerste plaats verlangd wordt en geeft ze aanleiding tot veel onnoodig werk en dus tijdverlies bij de verkenning. Smekal zegt verder: „Een bevel is pas eenvoudig als de bevel gever zeker weet wat hij wil." Wij gelooven dat bij bovengenoemd bevel de bevelontvanger om te beginnen het zeker niet weet. Het geven van bepaalde opdrachten in beknopten, duidelijken vorm zal zeker wel de meest practische weg zijn (Goglia. Rus land. Revue d'Art.). Terugzenden van ordonnansen. Wanneer de patrouille, waarvan de ordonnans afkomstig is, niet zeer gemakkelijk weer te berei ken is, zal de art. cdt. in 't algemeen den ordonnans niet terug zenden. Hoewel de patr. cdtn. ten allen tijde in hunne berichten den art. cdt. melden waar ze zijn of waarheen ze rijden en dit eveneens den ordonnans-verkenner wordt medegedeeld, zal

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 593