1214 de art. cdt. de ordonnansen liever bij zich houden, ten einde ze te gelegener tijd opnieuw voor patr. diensten te benutten. Op deze wijze zijn ook de patr. niet aan hare ordonnansen ge bonden (Smekal). Gebruik der verkenners. In het begin van het gevecht zij men spaarzaam met patrouilles. Er valt zooveel op te helderen, dat maat houden een eerste vereischte is Slechts tastbare resulta ten zullen den nieuwen AOen Yten goede komen, vooral in de oogen zijner tegenstanders (Smekal). In direct verband hiermede worden patr. cdtn. gewaarschuwd zich niet te laten verleiden door den wensch steeds meer en steeds beter te zien. Is de opdracht uitgevoerd, dan is de eer ste zorg de resultaten tijdig den art. cdt. te doen geworden (Smekal). Ons voorl. voorschrift op den velddienst stemt hier mede overeen. Zijn de patrouilles uitgezonden en kan 't gevecht elk oogenblik beginnen, dan kan de art. cdt. nieuwe of sterk gewijzigde op drachten slechts door nieuw uit te zenden patr. laten vervullen. Zoo noodig worden daarna de reeds uitgezonden patr. terugge roepen. Dezelfde handelwijze zal meermalen moeten gevolgd wor den bij het overgaan in de volgende terreinstrook vóór een ont moetingsgevecht (zie doelverk. hiervoor). Het vooruit bepalen dier terreinafscheidingen en het als het ware strooksgewijze doen voorwaarts gaan der reeds uitgezon den patr. zal dikwijls onmogelijk zijn. Alsdan treedt de hierboven genoemde wijze van handelen op den voorgrond (Smekal). Thans rest alleen nog dat weinige mede te deelen, wat in theorie van de opleiding tot verkenner (ook in Indië) nog gezegd kan worden. In Rusland beschikt men per 3 batt. over 12, per 2 batt. over 8 verkenners en 1 officier commandant. Smekal acht 6 verkenners en 1 officier commandant per batt. noodig. Waar wij dus per divisie van 2 batt. vragen 1 off. en 8 man en per zelfstandige batt. 1 off. en 6 man, daar is dit niet te veel. Onder de eerstbedoelde 8 verkenners moeten 4, onder de laatstbe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 594