1216 groeide terrein veel minder voor zal kunnen komenIn verband daarmede het beoordeelen van wegen, hellingen, rivierovergangen, gedekte opmarschwegen enz. Yan den aanvang af moet getracht worden op gemaakte onderstellingen af te gaan en zoo spoedig mo gelijk moeten de oefeningen met de tactische oefening dei batt. samengaan (manoeuvres) Zoodra het oefenen buiten begint neemt ook het „aanclaclits- rijden" een aanvang. Dit is een zeer voornaam en even lastig onderdeel dei oefening. Hieronder wordt verstaan het in zich opnemen van het terrein, het onthouden van herkenbare punten, het letten op kruiswegen, het herkennen der wegen aan den loop der boomkruinen, het om zich heen zien en achterom kijken voor het vinden van den terugweg, het opmerken van terreingolvingen, enz. enz Alleen onafgebroken oplettendheid voert tot resultaten. Gepaaid hier mede gaan dus de terreinverkenningen, het rijden van gevechts patrouilles en nu en dan eens Jalonneeren"door lastig ter- rein, al bezigt men het laatste alleen maar als middel voor het aandachtsrijden." Veel zorg vereischt het „oriënteeren" op de kaart in het terreinVoor de doel verkenning is het meer dan noodzakelijk. Het behoeft niet gezegd te worden dat in den beginne de op drachten kort en duidelijk moeten wezen. Oefening zal het ver- eischen de verkenners mondeling rapport te laten uitbrengen over hetgeen door hen werd waargenomen van het terrein. On derofficieren laat men dit nu en dan schriftelijk doen. Daar in oorlogstijd niet alle verkenners van kaarten zullen zijn voorzien, zullen den avond voor het gevecht zoo mogelijk door onderoff.-verkenners (c. q. ook off.) vluchtige schetsen van het den volgenden dag te doorloopen terrein (wegen, paden, kampongs, hellingen, ravijnen, kali's, dus al wat van art. betee- kenis is) van de kaart worden overgenomen. Dit dus ook te beoefenen en het gemaakte schetsje door hen laten gebiuiken. Bij het rijden van gevechtspatr. en het jalonneeren kan de artillerie door een enkelen ruiter worden voorgesteld. Bij de oefening in het doelverkennen, het gedekt rijden op den voorgrond stellen. Hier dient steeds met tegenpartij (de eigen batt.) geoefend te worden. De officieren hebben zich bijzonder toe te leg-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 596