1217 gen op het vervaardigen van doelschetsen en het zenden van waar- nemingsberichten. (Alle gemelde waarnemingen bij doelverken- ning nauwkeurig nagaan ten einde bij de verkenners ijver en nauwgezetheid gaande te houden!) Een eenvoudig instrument te leeren gebruiken voor het meten van stellingbreedten is zeer wenschelijk. De oefeningen in het terreinschetsen zullen in den aanvang veel tijd eischen; dit wordt gaandeweg beter en in oorlogstijd zullen de meest eenvoudige schetsen meer vruchten afwerpen dan vellen vol berichten. Nog dient de aandacht gevestigd te worden op een logisch ge bruik der kaart. Zijn de verkenners hier eenmaal goed in geoefend, dan mag de kaart niet meer gebruikt worden dan noodzakelijk is. Zij, die al hun heil in de kaart zoeken, veronachtzamen het terreinMen eische van de kaart niet meer dan zij geven kan Afzonderlijke opleiding tot doel- of terrein verkenner bestaat na tuurlijk niet. Het personeel moet van den geheelen verkennings- dienst op de hoogte zijn. Oefening in het overbrengen van berichten brengt de oplei ding in den verkenningsdienst vanzelve mee. Opleiding van hulpwaarnemers kan alleen op het schietterrein goed plaats hebben. Tot oefening in het waarnemen van het schootsterrein bieden de manoeuvres gelegenheid. Overbodig te zeggen, dat in geval van nood het verkennerspersoneel volkomen bruikbaar moet zijn in de batterij Bij het onderzoek naar de practische waarde van den nieuwen A. O. en V. ga men rationeel te werk! Vertrouwen en te gemoetkoming, ook van de zijde van de infan terie en cavalerie, is in den aanvang noodig. Waar bij ons gebrek aan ervaring de uitvoering nog onvolkomen zal zijn, geve men de schuld daarvan niet dadelijk en geheel aan den nieuwen dienst. De groote moeilijkheid bij elke oefening is het kiezen der juiste verkenningsmaatregelen, het nalaten der overbodige. De sterk te van het personeel is slechts op de goede oplossing dier moei lijkheid berekend Ook bij een goed geleide verkenning verwachte men niet,

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 597