1223 overzien en te bestrijken, kan na weinig omvangrijke opruimin gen de weg landhuis G-andaria—Pasanggrahan op enkele punten worden waargenomen en wordt de terugtocht over de rivier verzekerd. Wel blijft het een nadeel te achten, dat deze terrein afscheiding in den rug is gelegen, maar de bevelhebber moet dit nadeel zooveel mogelijk opheffen door het doen maken van eenige overgangen, waartoe niet veel tijd wordt vereischt omdat de rivier wel diep ingesneden, doch hare breedte gering is. Een ander nadeel van de stelling, de ligging van kampong Tanah koesir- N. op korten afstand van den rechtervleugel, kan gedeel telijk worden opgeheven door het doen opruimen door de bevol king van het lage hout en de huizen in deze strook, beter nog door dit gedeelte te doen bezetten. Ik zou aan deze laatste op lossing de voorkeur gevenmaar hoe omtrent deze aangelegen heid ook worde beslist, in beide gevallen zal het noodzakelijk zijn om eene troepenafdeeling zoodanig op te stellen ten Zuiden van het vooruitgeschoven gedeelte, dat deze den Z. W. rand van kampong Doekoe zal kunnen bestrijken. Wat de artillerie aangaat, zij zou om rechtstreeks te kunnen richten in of nabij de infanterielinie moeten worden geplaatst, het geen in het algemeen moet worden vermeden. Met het oog op een mogelijken terugtocht zou in de eerste -plaats hare opstelling op den linkerrivieroever gewenscht zijn. Hiervan moet echter wor den afgezien omdat de begroeiing aldaar het uitzicht geheel be lemmert en de opruimingen, noodig om hierin verbetering te brengen, te veel tijd zouden vereischen. In verband met de vermoedelijke aanvalsrichtingen, die door de kampongs Paninggaran of Doekoe voeren, zullen geschut- opstellingen moeten worden aangelegd op de Z. W. helling van de terreinverhevenheid ten W. der spoorbaan, daar waar de weg van Tanah koesir- N. haar ontmoet, en nabij het rijpad tusschen de beide Noordelijke deelen van Tanah koesir-West. Eerstgenoemde, in welker nabijheid de batterij gedurende den nacht zal worden gelegerd, heeft het voordeel dat daaruit de terugtocht zonder veel bezwaar zal kunnen geschieden. Met het oog hierop zal van uit de tweede opstelling het voetpad door Paboearan en de overgang in die kampong voor artillerie geschikt moeten worden gemaakt, terwijl alle voertuigen enz. die

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 603