1229 rugmarsch te achterhalen, en moet aangenomen worden dat dit ook inderdaad zal geschieden, maar deze omstandigheid behoeft niet veel invloed uit te oefenen op de te nemen beslissing, om dat het terrein op den linkeroever van de Pasanggrahan, in de richting van de Tji Poetat, het optreden dezer wapensoorten niet begunstigt. Eene achterhoede, op een gunstig gelegen punt in stelling gelaten, zal eene krachtige vervolging door deze af- deelingen kunnen verijdelen. Van meer invloed op zijn besluit zal moeten zijn het feit, dat de thans bezette stelling, hoewel van nature niet bijzonder sterk, tot verdediging is ingericht en gelegenheid schenkt om aan een niet te overmachtigen vijand geruimen tijd weerstand te bieden, terwijl haar verlatende, en door den vijand op den voet gevolgd wordende, de Zuidpartij gedwongen kan worden het gevecht aan te nemen in een terrein dat niet of onvolkomen voorbereid is kunnen worden, waardoor de kansen op het afslaan van een aanval belangrijk zouden wor den verminderd. Neemt men daarbij verder nog in aanmerking, dat door het terugtrekken aan de tegenpartij de gelegenheid wordt geschonken om onverwijld de vernielde gedeelten in de spoor baan te hei stellen, en dat het verlaten van de goed ingerichte linie, kort voordat ingevolge de onderstelling de allereerste ontmoeting met den vijand is te verwachten, niet nalaten zal een ongunstigen invloed op het moreel van de Zuidpartij teweeg te brengen, dan zal men het billijken dat de bevelhebber aan standhouden de voorkeur geeft. Zoodra de bevelhebber tot dit besluit is gekomen, wordt aan de troepen mededeeling gedaan—voor zooveel noodig—van het ontvangen bericht en van het voornemen om den vijand in de stelling af te wachten. Tevens worden bevelen gegeven om de verdedigingswerken te doen bezetten door de daarvoor aange wezen infanterieafdeelingen, dan wel door een gedeelte daarvan, naar gelang achter de loopgraven al dan niet gelegenheid tot gedekte opstelling en tot het gedekt oprukken naar die werken bestaat. De artillerie wordt voorloopig nabij hare bivouakplaats gereedgehouden om, zoodra meerdere gegevens zullen zijn verkre gen, snel een der ingerichte batterijstellingen te kunnen innemen. Hoe verder de in het voorterrein vertoevende posten en pa trouilles zullen moeten handelen kan slechts in algemeenen zin

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 609