1234 matig vervalschte" melk, daar „natuurlijk vervalschte" melk hier in het hospitaal gelukkig niet meer voorkomt. 10 cc. melk worden in een wit schaaltje eerst vermengd met 100 m.Gr. resorcine en na oplossing met 2 cc. verdund zoutzuur, daarna op een kleine spiritusvlam zacht gekookt, zonder om roeren. (Daardoor is de in het midden der vloeistof het eerst optredende roode kleur gemakkelijk te onderkennen van het omringende, nog wit gebleven mengsel.) Als tegenproef kookt men liefst tegelijkertijd of anders vooraf of later, hetzelfde mengsel, maar met zuivere melk. Heeft de verdachte melk een gehalte rietsuiker van slechts 4 dan wordt het mengsel reeds binnen 2 a 3 minuten rose gekleurd, zeer duidelijk onderscheiden van het tweede mengsel, dat grauw-wit van kleur is geworden. Bij 5 minuten koken wordt dit mengsel flauw rose, maar heel verschillend van de roode kleur, die dan het mengsel met J suiker heeft aange nomen. Zooals nl. de rietsuiker door het koken met zoutzuur en resorcine ontleed wordt en gekleurd, geeft ook, maar na langdu riger inwerking, de in de melk natuurlijk voorkomende melk suiker een ontledingsproduct, hetwelk kleuring veroorzaakt. (Zie Pharm. Weekblad.) Dit naderhand kleuren ook van niet gesuikerde melk is onge twijfeld een nadeel, maar gelukkig alleen in theorie. Bepaalt men er zich niet toe de proef te lezen, maar voert men deze ook uit, dan zal spoedig alle gedachte aan onbetrouwbaarheid verdwijnen, vooral bij het tevens uitvoeren der tegenproef met zuivere melk, die echter overbodig wordt bij een groot gehalte aan suiker en bij meerdere geoefendheid. De proef in reageerbuisjes te nemen, zooals Conrady en Carlson bij het onderzoek van melksuiker doen, is voor melk niet aan te ra den. Behalve dat men dan last heeft van schuimen, is de licht- roode kleur in een wit schaaltje spoediger en beter waar te nemen. Een nog eenvoudiger proef bedacht ik onlangs. Zij berust op de reeds bekende bijzonderheid, dat rietsuiker in een bepaalde verhouding door sterk zwavelzuur wordt rood gekleurd. Yan die eigenschap maakte ik reeds gebruik voor eene vroe gere proef (I. M. T. 1898 afl. 4). Die proef was echter slechts te gebruiken bij zeer grove ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 614