1235 valschingen, zooals ik ze evenwel in de practijk meermalen bij hospitaalmelk aantrof. Hier volgt een beschrijving voor een meer gevoeligen vorm der proefneming, waarmee ook gemakkelijk */2 suiker kan gevonden worden. Leg 2 stukjes filtreerpapier van een paar c.M. in het vierkant, het ééne volgezogen met zuivere melk, het andere met bv. J suiker bevattende melk, op een wit bord op kleinen afstand van elkaar, droog ze op het bord hetzij aan de lucht of op een wa terbad, laat in 't laatste geval goed bekoelen en druppel nu snel op elk der papiertjes 3 a 4 druppels sterk zwavelzuur, dan zal binnen weinige oogenblikken het suikerhoudende papiertje een duidelijk roode vlek vertoonen, terwijl het suikervrije papier nog zoo goed als kleurloos is. Bij langer inwerking wordt ook het tweede papier gekleurd, de proef is dan echter reeds afgeloopen. Deze proef is weder evenmin als die van Conrady eene reactie, zooals eene enkelvoudige zuivere chemische stof geeft, maar voor het beoogde doel zeer goed te gebruiken. Evenals bij de vorige methode is hier de tegenproef wensche- lijk, doch te ontberen bij voldoende ervaring of groot gehalte aan suiker. De gevoeligheid kan nog aanmerkelijk versterkt worden door als volgt te handelen. Neem een reep filtreerpapier van een paar c.M. breedte en ongeveer een d.M. lengte. Hang deze op ineen bakje met riet- suikerhoudende melk, zóó dat een paar c.M. ondergedompeld zijn. Volgens een bekend natuurkundig verschijnsel zal de melk een weinig langs het papier opklimmen boven het niveau in het bakje. Verwijder dan het bakje en laat drogen. Knip het on dergedompelde en het opwaartsgezogene gedeelte afzonderlijk af en breng op elk eenige druppels zwavelzuur. Het laatste ge deelte zal nu heel wat sterker worden gekleurd dan het onder gedompelde. Deze proef met zwavelzuur is wel de eenvoudigste mij bekend en ik geloof dat een proces-verbaal op grond der proef afgegeven met gerustheid kan geteekend worden en behandeld. Of nu de proef door leeken genomen ook een te vertrouwen

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 615