1236 uitslag geeft? Het blijft altijd moeilijk voor elk deskundige, in welk vak ook, om te beoordeelen of door hem gegeven voor schriften voor leeken uitvoerbaar zijn. Hij zal handgrepen voor vanzelf sprekend aannemen, welke de leek lang niet vanzelf sprekend vindt, en ook een cursus aan de krijgsschool maakt van leeken nog geen chemici. Dat men dus het chemisch onderzoek aan de apothekers over- late en bv. niet handele zooals (om bij de melk te blijven) de administrateur van het hospitaal te Y., die de scheikunde in eigen beheer wilde nemen en eiken dag met prijzenswaardigen ijver maar onnoodig de proef op suiker liet verrichten door zijn ordonnans. Het schaaltje, voor de proeven gediend hebbende, kwam mij later in handen; het was met roode kleur stof geheel doortrokken. De ordonnans schijnt dus nogal flink te hebben gekookt, waarschijnlijk ook wel eens tot droog! Maar waar geen apotheker aanwezig is en men het onderzoek met ernst wil verrichten, kunnen de door mij medegedeelde proeven wellicht welkom zijn, zooals de papieren dokter al wel kom is wanneer er een in levenden lijve ontbreekt. En het aantal plaatsen waar de apotheker (in den regel de eenige scheikundige ter plaatse) zal ontbreken gaat grooter wor den door de aanzienlijke inkrimping van het korps. In het geneeskundig tijdschrift van Ned.-Indië 1901 afl. 2 werd door de mil. apothekers Wetselaar en Gieben eene verdienstelijke bijdrage geleverd tot het melkonderzoek. Enkele opmerkingen over hun arbeid mogen hier volgen. Zij geven geen blijk bekend te zijn met mijne oudere onderzoekingen over de door hen be handelde stof, ook niet waar zij feiten vaststellen, welke reeds door mij waren aangegeven. Zij hebben dus blijkbaar mijne mededeelingen in dit tijdschrift en die over hetzelfde onderwerp in de Pharmaceutische Centralhalle niet in handen gehad. Met den lacto-butyrometer van Gerber, die G. en W. na proef nemingen met vele andere toestellen als de beste aanbevelen, kan de vetbepaling goed en gemakkelijk worden gedaan, maar of elk eenigszins ontwikkelde leek de bepaling zal kunnen doen (alleen met een papieren handleiding naast zich), zooals de onder zoekers zeggen, betwijfel ik toch en geloof dat daaromtrent het zelfde geldt wat ik boven bij de suiker bepaling schreef. Hiet

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 616