1237 alle apparaten van Gerber zijn goed afgewerkt; de misdruk van vele artikelen wordt naar Indië afgeleverd. De toestel waarover ik hier te beschikken heb heeft het ge brek, dat de vetlaag zich in het wijde deel der buis afzet in plaats van in het nauwe, zoodat de vetkolom moeilijker is af te lezen. Ik verhielp dit gebrek, door een gat te boren in de stop waarmede de opening gesloten wordt en door dat gat eene dunne reageerbuis te steken, die door naar binnen schuiven de vloeistof naar boven en dus de vetlaag in het nauwe gedeelte brengt. Met een voldoend lange stop (ik kon er geen machtig wor den) zou natuurlijk hetzelfde bereikt worden. De waardevolle cijfers, welke G. en W. geven van de samen stelling der melk van verschillende koe-rassen, deden hen tot de zelfde uitkomst komen als waartoe ik te Padang kwam op grond der analysen van collega Eyken en mijzelven, nl. dat de Indische melk wat samenstelling aangaat met de Europeesche op één lijn kan worden gesteld (I. M. T. 1898 blz. 294). Ook voor Eng. Indië vond ik onlangs in de Lancet vermeld, dat „the milk of the „Indian cow corresponds very closely to that of the English one". Als „meest voorkomende vervalschingen" (in Indië) worden door G. en W. genoemdontroomen en vermengen met geiten-, schapen-, karbouwenmelk en rijstwater. De schrijvers zeggen niet uitdrukkelijk of de vervalschingen door hen zijn waargeno men. Is dit niet het geval, zoo ware beter gezegd: „welke mis schien zouden kunnen voorkomen". Mij zijn die vervalschingen nooit voorgekomen en mij lijken ze ook wel wat onwaarschijnlijk. Aan boter- en kaasmaken wordt in Indië slechts bij uitzondering gedaan, room wordt, voor zoover ik weet, niet als zoodanig verkocht en zeker niet algemeen. Er is dus geen voordeel te behalen bij ontroomen. Verder is koe melk overal gemakkelijker te verkrijgen en goedkooper dan melk van schapen en geiten en misschien ook van karbouwen. Zal men de goedkoopere waar dan vervalschen met duurdere? Vermenging van melk met rijstwater is, volgens de „on-dits", al even veelvuldig voorkomend als die van tarwemeel en brood met rijstmeel. Ik ben noch de eene, noch de andere vervalsching ooit tegengekomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 617