EEN NIEUWE TENTRANSEL. (Met plaat XV). Er zullen zeker weinig troepenofficieren worden gevonden, die de voordeelen niet inzien van een goed bruikbaar tentmaterieel. Daar des nachts onder den blooten hemel tegen regen en koude, over dag tegen te felle zonnestralen, beschutting noodzakelijk, althans zeer wenschelijk geacht wordt, zal men te velde, indien de gelegenheid daarvoor maar eenigszins gunstig is, altijd trachten lichte afdaken van in den omtrek te vinden materialen samen te stellen. Maar, wanneer is deze gelegenheid eigenlijk gunstig? Bij verschillende tochten, in de laatste jaren door de onbewoonde streken van Atjeh gemaakt, bleek maar al te dikwijls met hoe veel bezwaren men te kampen hadEen ieder onzer trouwens weet, dat de Europeesche soldaat er maar zelden in slaagt zich een behoorlijk afdak te maken. Hetzij de beschikbare materialen ondoelmatig of ontoereikend zijn, hetzij overgroote vermoeidheid, mindere handigheid of tijdsgebrek hem daartoe nopen, bijna altijd zal de man ook de inlander trachten zich aan deze werk zaamheden te onttrekken en slaapt hij, onverschillig voor zijne gezondheid als hij doorgaans is, liever slecht of in het geheel niet beschut dan zich verder eenige moeite te geven. Somwijlen wordt dan de hulp der dwangarbeiders ingeroepen, doch dezen, al even vermoeid als de soldaten, wachten nog andere bezigheden, alshouthalen, latrines graven, paggers maken, enz. Op hen valt daarom niet veel te rekenen. Bovendien, het behoud van hunne gezondheid is voor het welslagen der onderneming van zóó groot belang, dat, afgescheiden van gevoelsargumenten, ook voor hen een goed bruikbare tent van veel waarde is. Het vele en aanhoudende evacueeren dezer lieden heeft dikwijls geen an dere oorzaak dan de ziekten, welke zij door het slapen in de open nachtlucht opdoen. De zorg voor eene zoo goed mogelijke beschut-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 619