1240 ting dezer transportkrachten kan dan ook niet licht te groot zijn. En ook de voornaamste levensmiddelen eischen te velde een betere vrijwaring tegen vocht, enz. Hoe menigmaal kwam het niet voor dat rijst, visch, enz., nadat zij dagen lang waren medege voerd, wegens bederf moesten worden weggeworpen, omdat de zakken bij het begin van den tocht aan een weinig regen waren blootgesteld geweest? Bestond er in die gevallen geene gele genheid tot aanvulling van den voorraad, dan was terugkeeren uit gebrek aan levensmiddelen het onvermijdelijk gevolg. De redenen waarom men nog niet tot invoering van tentma- terieel bij het Indische leger is overgegaan zijn ons niet bekend, doch moeten naar het voorkomt hoofdzakelijk gezocht worden in de omstandigheid, dat de transportmiddelen bij uitrukkende colon nes meestal zóó beperkt zijn, dat slechts aan het medevoeren van het allernoodigste kan worden gedacht, terwijl de behoefte aan dit materieel op operatiebasis en etappen zich niet in die mate doet gevoelen als dit bij uitrukkende colonnes wel het geval is. Deze basis en etappen toch worden doorgaans in of nabij bewoon de oorden gekozen, waar het noodige logies reeds aanwezig of het materiaal om dit te maken spoedig te verkrijgen is. Daar het medevoeren van tenten door den trein van op ex cursie zijnde afdeelingen vrijwel uitgesloten is, ligt het voor de hand den man zeiven daarmede te belasten. Diens uitrus ting is evenwel reeds zóó zwaar, dat hieraan moeilijk kan wor den gedacht, tenzij men een middel weet te vinden om de tegen woordige bepakking te verlichten, zonder dat dit in eenig ander opzicht van schadelijken invloed zal zijn. Reeds vroeger heeft men in deze richting naar eene oplossing gezocht, o.a. door de sprei als tentdoek te gebruiken (jaargang 1886 van dit tijdschrift), maar, behalve dat de man daardoor be roofd werd van een te velde zeer noodig equipementsstuk, bleek ook de stof niet solide genoeg te zijn en niet geschikt om tegen regen te beschutten. Thans, meenen wij, is men beter geslaagd in deze aangelegen heid. Door nl. de ransel als tent en omgekeerd de tent als ransel te bezigen, kan de bergplaats van uitrusting en équi pement, nu in gebruik, vervallen en heeft men dus het gewicht van laatstbedoeld voorwerp uitgewonnen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 620