1241 Niemand zal het zeker betreuren dat de tegenwoordige ransel tot het verleden kan worden gedoemd. Het ingewikkeld samen stel van riemen, passanten en gespen, verbonden aan een zak van zeildoek of geitenleer, met daarin nog dikwijls weer een vorm van plankjes, vereischt veel zorg en kost alleen aan on derhoud schatten gelds. Mocht dan ook blijken dat de tentransel welke wij hier op het oog hebben voldoet, dan zal, behalve het voordeel van een tent, ook te gelijk dat van een meer practischen ransel verkregen zijn. 1) Daar wij in de gelegenheid waren dezen tentransel te zien en niet twijfelen aan het groote nut dat hij voor het leger zou kunnen opleveren, meenen we goed te doen daarvan een be schrijving te geven, te meer, wijl de practische waarde er van door de departementen van oorlog en koloniën reeds in zooverre werd erkend, dat beide ministers het noodig hebben gevonden er proeven mede te doen nemen. De tentransel, ontworpen door den majoor der infanterie R. G. Doorman, bestaat uit drie hoofddeelende veldzak, het tent doek met twee veterkporden, en de tentstijlen. De veldzak U, in den vorm van een rechthoekig parallelopi- pidum, heeft een hoogte van 35 c.M. en een grondvlak van 35 op 10 c.M. Hij is vervaardigd van sterk wit linnen, veel op dril gelijkende. Een band van dezelfde stof is er aan bevestigd om hem aan den kapstok of om den schouder te kunnen hangen. In dezen zak worden de uitrustings- en equipementsstukken gebor gen; hij is juist groot genoeg om ook de kapotjas en de sprei, anders om den ransel gerold,Re kunnen opnemen. Het tentdoek Z is 2 M. lang en 0.94 M. breed en, naar geno men proeven, volkomen waterdicht. De omzoomde randen zijn voorzien van rijggaten met metalen kousjes om het uitscheuren te beletten. De aan de hoekpunten aangebrachte gaten hebben iets grooter middellijn voor het doorlaten der straks te noemen tentstijlen. Aan één lange en aan één korte zijde is een beleg stuk genaaid om het inregenen door de gaten te beletten. 1) De tegenwoordige ransels, waarvan helaas nog een groote voorraad in de maga zijnen aanwezig is, zijn reeds bestemd om spoedig door den practischen veldzak te worden vervangen. Redactie. Dl. II. 1903. 81

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 621