1243 punten van een der korte zijden te steken en de moeren vast te draaien. Door in elk der beide andere gaten aan de hoek punten een stokje of iets dergelijks te steken en dit in den grond vast te zetten, of ook door een steen of ander zwaar voorwerp •op deze hoekpunten te leggen, is nu een eenvoudig afdak voor één man ontstaan, dat door het in- of uitschuiven der beide stij len op een gewilde hoogte kan worden gesteld, en welk afdak, zooals reeds gezegd werd, volkomen tegen regen beschut. Het weder in elkaar zetten van den ransel en het omhangen hiervan bleek ons te kunnen geschieden binnen twee minuten. Het afnemen van den ransel en het maken van de tent geschied de in niet veel meer dan één minuut; dit alles zonder overhaas ting. Natuurlijk hierbij het pakken der uitrusting in den veld- zak buiten beschouwing gelaten. De gepakte tentransel is iets zwaarder dan de ransel, nu in gebruik. Door echter de breedte van het tentdoek van 0.94 op 0 85 M. te brengen, iets wat o.i. zonder nadeel zou kunnen geschieden, zal aan dit bezwaar te gemoet zijn ge komen. Behalve voor het maken van een éénmans afdak, is het hier beschreven tentdoek nog in het bijzonder geschikt om door het samenrijgen van twee of meer van die doeken vollediger tenten te maken, wat vooral van waarde is bij het bivouakkeeren, wan neer geen bepaald gevaar voor overvalling bestaat en men meer zorg en tijd aan de inrichting der legerplaats kan besteden Ook voor tijdelijke magazijntjes tot berging van vivres enz. leenen deze tentdoeken met stijlen zich uitstekend. Wellicht ware het voor dit doel wenschelijk de breedte op 1 M. te brengen, zulks ter wille van het gemak bij vierkante constructies. De overtollige veterkoorden kunnen dienen als scheerlijnen, om aan het geheel meer stevigheid te geven. Is reeds door de mogelijkheid om den ransel ook als afdak te bezigen een groot voordeel verkregen, het spreekt van zelf dat bij al die tochten, waarbij men het thans niet noodig oordeelt den ransel mede te nemen, toch nog veel profijt kan wor den getrokken van het tentdoek alleen, met daarin zoo noodig één enkele verschooning. Zoowel te velde als bij veldoefeningen kan, zoodra er kans bestaat onder den blooten hemel te moeten

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 623