1244 overnachten, het tentdoek, waarvan het gewicht slechts 1.2 K.Gr. bedraagt, zonder bezwaar op den rug worden gedragen. Waar de soldaat in den thans bestaanden ransel niets anders bezit, dan een bergplaats van equipement, zou hij nu in den tentransel een uitrustingsstuk vinden, dat, behalve voor bergplaats, ook voor afdak geschikt is. Door deze splitsing van doeleinden wordt het nu ook mogelijk te velde de dwangarbeiders met het tentdoek uit te rusten, waardoor wel is waar de kosten van aanschaffing noodzakelijk worden, maar ook tevens het groote voordeel verkregen wordt hun gezondheid beter te kunnen spa ren, waardoor minder overvoergelden voor evacuatie en aanvul ling noodig zijn. Bovendien, de kosten zouden hier nog wellicht eenigermate kunnen worden gedekt door hun alsdan te velde geen ligmatje meer te verstrekken. Ook als draagbaar kan het tentdoek worden aangewend. Men behoeft dit slechts met voldoend stevig touw aan een bamboe te bevestigen, in den geest als op bijgaande schets is aangegeven. De twee ineengeschoven tentstijlen zouden kunnen worden gebruikt om aan het hoofd- en voeteneinde de noodige standvastige breedte te geven. Yan hoeveel gemak dit is bij excursies van kleine afdee- lingen, die daardoor de omslachtige thans gebezigde tandoe thuis kunnen laten, zal wel niet noodig zijn nader in het licht te stellen. Zooals we reeds opmerkten, zijn reeds bevelen gegeven voor het nemen van proeven met dezen tentransel. In het laatst van September zijn 100 stuks naar Atjeh gezonden, waar ze dus nu in gebruik zijn Het Nederlandsche leger heeft het naar ons oordeel zeer practische voorwerp eveneens in beproeving genomen (evenwel met eenigszins gewijzigde tentstijlen), ter wijl het Fransche legerbestuur naar alle waarschijnlijkheid dit voorbeeld zal volgen. Mogen al deze proeven blijken gunstige resultaten op te leveren,, want dringend noodig komt het ons voor dat de in zoo menig opzicht onpractische ransel, thans in gebruik, worde vervangen door een voorwerp, hetwelk, behalve als bergplaats van uitrus tingsstukken, ook voor andere doeleinden, in de eerste plaats voor beschutting tegen regen en vochtige nachtlucht, geschikt is. Ducimüs..

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 624