BEGROOTING VAN NEDERLANDSCH-IND1Ë VOOR HET DIENSTJAAR 1904. VOORLOOPIG VERSLAG. Het afdeelingsonderzoek heeft aanleiding gegeven tot de volgende be schouwingen en opmerkingen. Algemeene beschouwingen. 1. Eenige leden konden zich met het beleid des Ministers niet ver eenigen wegens de imperialistische neigingen, waarvan dat beleid, blijkens het optreden der militaire macht in Djambi, Korintji en Borneo en 's Ministers houding ten aanzien van de uitbreiding van ons gezag in Nieuw-Guinea, naar hun inzien getuigt. Van andere zijde werd opgemerkt, dat de thans ingediende ontwerp-begrooting weinig nieuws bevat en dat van een nieuwen koers in het beheer van Indië weinig is te bemerken. Ook waren er leden die meenden, dat de Minister nog zoo kort aan het bewind is, dat het voorbarig ware thans reeds een oordeel over zijn beleid uit te spreken. Hiertegenover werd door anderen opgemerkt, dat tijdens het bewind van dezen Minister geen enkele militaire expeditie is begonnen dan die naar Korintji, en dat daarbij geen sprake kan zijn van imperialistische neigingen, aangezien die expeditie geene uitbreiding van ons gezag ten doel had. Men voegde hieraan toe, dat militaire expeditiën niet zelden noodig zijn om orde en rust te herstellen, en aan gruwelijke wreedheden, welke in niet onder ons rechtstreeksch bestuur staande streken worden begaan, een einde te maken. Herinnerd werd, hoe blijkens het in de rede, door den tegenwoordigen Minister van Koloniën als lid der Kamer gehouden op 21 November 1901, vermelde rapport van den resident van Timor van 1878 op Soemba een vorst tien personen deed ombrengen om zich hunne bezittingen toe te eigenen; een gelukzoeker op een strooptocht 70 paarden, 100 karbouwen en 70 menschen buit maakte; op last van een vorst een man, eene vrouw en een volwassen zoon ter dood werden gebracht, omdat zij geprotesteerd hadden tegen den verkoop van twee meisjes uit dat gezin; een ander vorst 19 personen als verzoeningsoffer op het graf zijner moeder liet ombrengen; kindermoord vrij algemeen was Wanneer dergelijke omstandigheden voorkomen, kan, meende men, het

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 635