690 De fabrieksprijzen zijn voor: model Ai met foudraal 62 MK. -A-ii 62 Am 92 meet veer io Het gebruik. Zooals reeds boven gezegd is, zijn voor de uitvoering van eene meting twee personen, die wij met A en B zullen aanduiden, noodig. Zij stellen zich, A met prisma I, B met prisma II, op den bepaalden basisafstand van elkander op. (In den beginne is het aan te bevelen de prisma's op een in den grond gestoken stok of bamboe te bevestigen, na eenige oefening kan men het instrument in de hand houden). Om nu den afstand BL te be palen (fig. 4), plaatsen zij het oog voor de openingen d, en draaien de doozen zoodanig, dat zij het beeld van het voorwerp L, dat zich door de openingen b in de prisma's afspiegelt, zien. B brengt dit beeld tot samenvallen met het verlengde van het vizierschijfje e van prisma I, dat door de opening c zichtbaar is. A ziet of het beeld in het verlengde valt van het verschuifbaar vizierschijfje van prisma II; is dit niet het geval, dan geeft hij B door teekens aan het schijfje in of uit te schuiven, zoolang tot de gewenschte samenvalling plaats vindt. Zoodra dit het geval is, roept hij„halt" en B leest nu het getal af, dat door het pijltje op de liniaal aangewezen wordt; dat is de gevraag de afstand BL. De behandeling is zeer eenvoudig en door een ieder spoedig aan te leeren. Bovendien heeft dit instrument het voordeel, dat ooi stooten of vallen de prisma's niet verschuiven, hetgeen bij de vroegere afstandmeters bij het Duitsche leger in gebruik, waarbij twee loodrecht op elkander staande spiegeltjes werden gebezigd, wel het geval was. Verder is het instrument zeer licht en ge makkelijk overal mede te voeren, terwijl de prijzen vrij billijk zijn. Het eenige nadeel is, dat de houten liniaal zou kunnen breken. Bij goede behandeling evenwel behoort zoo iets tot de uitzonde ringen. Overigens zijn reservelinialen afzonderlijk verkrijgbaar. In het bovenstaande heb ik getracht in het kort eene beschrij ving te geven van den afstandmeter, die volgens het systeem

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 68