I 693 niet lang meer duren, dat ook de 2e luitenants meer dan 4 jaar zullen noodig hebben, om tot lPn luitenant bevorderd te worden. Bedenkt men nu nog daarbij, dat, door het stellen van zwaar dere eischen, de officiersrang gemiddeld ongeveer 2 jaar later bereikt wordt dan zulks een kwart eeuw geleden het geval was, dat de Koninklijke Militaire Academie haar meeste 2e luite nants eerst op 22 jarigen- en de Hoofdcursus te Kampen ze op 24 jarigen leeftijd aflevert, dan ligt de berekening voor de hand, dat in de naaste toekomst de kapiteinsrang niet vóór den 37' jarigen leeftijd zal worden verkregen. Die leeftijd nu is te hoog, om dan eerst van het sober toege meten le luitenantstractement vrij te komen. En aangezien er vooral bij het Indisch officierskorps ten allen tijde een frissche opgewekte geest behoort aanwezig te zijn, geen ontevreden stemming over al te trage promotie en al te karig loon, komt het ons voor, dat verbetering van de financieele posi tie van den Indischen officier werkelijk urgent is en derhalve alleszins gezette overweging verdient. Overweging, vooral om te breken met bepalingen, gelijk ze thans vigeeren, die van het toeval afhangen en om in de plaats daarvan te stellen betere voorschriften, die gelijkelijk voor alle officieren werken. Men schaffe daarom af alle oudste helft-categorieën ter bepa ling van een hooger tractement en voere in periodieke tracte- mentsverhoogingen. Periodieke tractementsverhoogingen, waardoor het voor den- vervolge niet meer zal kunnen voorkomen, dat bij het eene wa pen een luitenant in het genot van het hoogste luitenants trac tement is (oudste helft), bij een officiersdiensttijd van 2 jaar,, gelijk zulks thans het geval is bij het wapen der genie, terwijl bij een ander wapen daarmede 9 jaar gemoeid is. Immers zulk eene uiteenloopende lotsbedeeling heeft geen zin,, wekt wangunst en wrevel. In de door ons bedoelde periodieke tractementsverhooging kan dan meteen eenig correctief gevonden worden, ten aanzien van het nog al wisselvallig verschil in diensttijd, waarop bij de ver schillende wapens en diensten de officieren tot hoogeren rang. geraken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 71