694 Zoo zouden de genieluitenants, die den 8en Juli 1884 tot offi cier werden benoemd en die meer dan 15 jaar noodig hadden, om den kapiteinsrang te behalen, in hunnen langdurigen len lui- tenantstijd allicht een 3 tal tractementsverhoogingen hebben kunnen beleven, waardoor de klove in promotie, die hen scheidt van de thans tot kapitein gepromoveerden bij dat wapen, in ma- terieelen zin beduidend minder diep zoude zijn geweest. Naar verluidt is de Minister van Oorlog in Nederland mede in dien zin ijverig bezig, om eene nieuwe tractementsregeling voor de officieren van het Nederlandsche leger te ontwerpen en zouden niet alleen de minima van enkele tractementen, o.a. die van 2den luitenant en kapitein weldra worden verhoogd, maar ook voor alle luitenants en kapiteins om de 3 jaren eene trac- tementsverhooging van 200 gulden 's jaars worden gedecreteerd. Een le luitenant zou dus na 9 jaren dienst als zoodanig in het genot zijner derde verhooging komen en bij een aanvangsalaris van 1200.alsdan 1800.gulden jaarlijks trekken. In dien geest moeten, dunkt ons, ook de Indische bepalingen wor den herzien, waardoor het niet meer zal kunnen gebeuren, dat een officier, die op een maandelijksch tractement van 170 gulden be gint, 14 jaar later slechts 55 gulden meer aan traktement ontvangt. Zulk een loon van 225 gulden 's maands boven en behalve de huishuurindemniteit, dan wel het genot eener gouvernements woningna 14 jaren officiersdienst in de tropen is veel te gering. "Voorts zal men mede bij het Indisch leger kunnen overwegen, of de billijkheid niet medebrengt, elk 2° luitenant uiterlijk na 4 jaren dienst tot le luitenant te doen bevorderen, gelijk zulks bereids plaats vindt bij het leger en de marine in Nederland. Alle billijkheidsgronden, die voor den nieuwen maatregel in het moederland golden, gelden zeer zeker ook voor den officier in Indië. Kan op de vorenaangegeven wijze de lotsverbetering van den Indischen officier beduidend worden gebaat, ook door het zoo streng mogelijk beperken der overplaatsingen kan er veel in het belang van het personeel worden gedaan. Die gedurige overplaatsingen, dikwerf om de 18 maanden, zijn, om niet van de financieele schade voor 's lands middelen te spre ken, voor den officier en zijn gezin ruïneus.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 72