VOOR DE PRACTIJK. Wenken voor den strijd tegen den inlandsche vijand. Zagen we in ons voorgaande opstelletje manschappen met 3 dagen vivres en een kookpannetje belast en zoodoende de inf. afdeeling met slechts enkele koelies dragende voor meerdere dagen zout, peper, azijn, petro leum, koffie, gezouten visch en nog enkele kleine artikelen gereed voor een marsch van langeren duur, hiermede is de uitrusting nog in 't geheel niet afgeloopen; onmisbaar zijn toch op excursie touwen, obors en ver bandmiddelen. De touwen voornamelijk voor het overtrekken van rivieren (hetzij door de touwen over de rivier te spannen, hetzij om spoedig de noodige ver bindingen te maken voor 't daarstellen van een eenvoudige brug, dan wel om te dienen bij 't maken van een pont of vlot), ook bij het afgaan van steile hellingen, bij het binden van gevangenenin al deze en der gelijke gevallen zijn touwen zoo niet onmisbaar, dan toch van groot ge mak. Eén touw per troep blijkt voor het gebruik te velde voldoende. Zonder obors zouden nachtelijke overvallingen, oplichtingen en bij regen of zeer donker weer de nachtmarschen zelf niet wel mogelijk zijn. De obors, bij de troepen te Atjeh in gebruik, bestaan uit leege saucis- blikken met uitgerafeld touw in petroleum gedrenktze worden onder den veldzak vastgebonden. Een aantal van 2 per groep moet als minimum worden beschouwd. Behoorlijk gevuld kunnen zij 3 uur branden, men wake er echter gestreng tegen, dat de obors niet willekeurig door de manschappen worden gebruikt tot aanmaak van vuur of verlichting bij het bereiden van eten. Zonder toestemming van den betrokken comman dant mogen zij niet worden ontstoken. Ieder commandant beoordeele voor zich zelf in hoeverre bij gewonen nachtmarsch het ontsteken van obors in verband met de vermoedelijke aanwezigheid van den vijand en bedektheid van het terrein kan worden toegestaan. Bij omsingeling van huizen moet eerst na behoorlijke opstelling van den troep de waarschu wing „obor" worden gegeven. Indrukwekkend is bepaald het gezicht van zulk een plotseling fantastisch verlicht tooneel. Over dag kan men veel nut van obors hebben bij het voorbijtrekken van gestoorde bijennesten, dan is toch de obor het eenige middel om de aanvallen van die venijnige insecten af te weren. Dl. II, 1903. 45 1 hxt -w r l 1 /«/-ex-v <--'«• I :y 0 V

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 77