701 Zoolang de toestellen in gebruik zijn,—sedert een jaar of drie—waren nog geene reparatiën noodig. Minder algemeen bekend en ook veel minder in gebruik zijn reken machines en toch kunnen ze van veel gemak en nut wezen Bij de 4e Afd. D. v. O. is aanwezig een toestel, „Brunsviga", waarvan vroeger eene beschrijving in dit Tijdschrift 1) en ook in de Kreigstechn. Zeit- schrift voorkomt. Tot voor kort stond het instrument ongebruikt, wat niet te verwonderen is, omdat het minder geschikt is voor de gewone berekeningen, zooals die dagelijks voorkomen. Maar toen ik onlangs in de noodzakelijkheid was om 1®, 1,52, 22 enz. enz. te vermenigvuldigen met 1, 2, 3 enz. tot 100, en tallooze berekeningen te maken van den vorm 0,0063 X (11,5 X 1,2)2 2 X 0,1 X 1,052 -+- 0,0032 X 22 X (1,75 X 1,2)2heb ik het groote nut van het werktuig leeren waarderen. Niet alleen, dat het een dol makend gecijfer onnoodig deed zijn, de spoed, waarmee tabellen e. d.g. worden samengesteld is in derdaad verrassendverder is het maken van fouten, bij eenige oplettend heid, nagenoeg uitgesloten en eindelijk geeft het geraas, dat het instru ment maakt, eenige levendigheid aan een stil bureau. H. W. F. Op maat maken van kleeding voor rekening van den man. Meermalen komt het voor, dat mindere militairen attila's ontvangen op plaatsen, waar geen kleermaker (zelfs niet iemand, die als zoodanig kan optreden) aanwezig is. De best passende jas wordt dan uit het magazijn verstrekt, doch de nog noodige reparatiën, als kraag vernauwen enz., kunnen niet worden verricht. Komt zoo'n minder militair later in een grooter vredesgarnizoen, dan wordt meermalen door den compagniescommandant bevolen de noodige reparatiën aan te brengen om het kleedingstuk netjes te maken. Is het billijk, dat de man deze onkosten zelf moet dragen? Zouden er geen bepalingen temaken zijn, waardoor dergelijke onkosten niet komen ten laste van den man Bijv. op 't B. A. B. vermelden „attila mouwen te lang, is nog niet hersteld" of: „attila is niet vermaakt". B. Verwaarloozing van 1000deelen. De A. O. No. 98 van 1888 geeft aan, dat 1000e deelen van ponden en kannen bij de verantwoording van 's lands magazijnen en goederen moeten 1) Een nuttig en practisch hulpmiddelI. M. T. 1898 Deel. II blz. 585.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 79