OVER DE ZEDELIJKE VORMING VAN HET KADER. (Vervolg van bis. 646 en slot.) "Wij achten het hier minder gewenscht in een gedetailleerde beschouwing te treden over de verdeeling der taak tusschen kaderschool en compagnie. Zooals we reeds opmerkten, behoort alles, wat de ontwikkeling van'het denkvermogen en de physieke oefeningen betreft, voor rekening dier school te komen, en dus zullen voorschriften, reglementen, en andere bijkomende vakken als: rekenen, schrijven, enz. daar moeten worden onderwezen. Echter, en hier wijzen we op een grief, die de tegenwoordige inrichtingen voor kaderopleiding zich rechtstreeks hebben aan te trekken, niet alleen moet den aspirant de inhoud van reglemen ten enz. worden geleerd, maar hem moet ook worden onderricht, hoe dien inhoud het best aan anderen te onderwijzen. Treurig, en toch ook weer, ware de zaak voor het leger maar niet zoo ernstig, om te lachen, is de houding en het optreden van de meeste onzer onderofficieren en korporaals tegenover een klasse van mannen, bijeengebracht, om iets van de op de kaderscholen verkregen wijsheid deelachtig te worden. Een even rijke bron van verve ling voor onderwijzer en leerling beide, zijn de militaire theore tische oefeningen reeds tot de risee geworden van het groote publiek, en vormen zij de onuitputtelijke stof voor al die Kasern- hofblüthenwaarin, doorgaans met evenveel humor als scherpe satire, onze manier van onderrichten gehekeld wordt. Het zal noodig zijn, dat hieraan een einde komt. Wij dienen de hand in eigen boezem te steken en volmondig te erkennen, dat het de gebrekkige opleiding tot onderwijzer, of, zooals men in het leger gaarne zegt, tot „instructeur" is, die alles op haar geweten heeft. Zonder af te dalen in theoretische definities, zal het kader prac- tisch moeten leeren toepassen, wat onder leervorm en leertoon verstaan wordt, en vooral moeten weten, dat geen onderwijs behoorlijke vruchten kan afwerpen, zoolang het den onderwijzer Dl. II. 1903. 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 85