708 aan toewijding en tact ontbreekt. Niet meer voor een gesloten troep is de plaats, niet meer het barsch uibstooten van com mando's is het middel, om fermiteit te toonen en den soldaat van den tegenwoordigen tijd op te leiden. Paedagogische bedre venheid, hier natuurlijk vrij van alle boekengeleerdheid, is al mede een van de eerste eischen, die heden ten dage aan het kader moeten worden gesteld, daar zij voortaan de mate van gezagser- kenning door den inferieur voor een niet gering deel zal afmeten. Men zal ons hier wijzen op de onmogelijkheid, om in enkele maanden de aspiranten tot onderwijzers te vormen in den geest, zooals wij dit bedoelen. Volkomen terecht. Evenmin als men nu met behulp van het nog steeds gangbare drilsysteem reeds vol maakt geschikte instructeurs van de kaderschool verkrijgt, zal men dan door middel van het door ons aanbevolen stelsel reeds dadelijk in alle opzichten bruikbare onderwijzers machtig worden. .Zoowel het eigenlijke drillen als het hierbedoelde onderwijzen kan alleen bij den troep worden geleerd. Maar, dit vergete men niet, aan de kaderschool moet het zaad zijn uitgestrooid en tot ontkieming gebracht. Een door deze inrichting afgeleverd aspi rant moet begrijpen, en hij moet dit reeds diep beseffendat hij zijn fermiteit in nog heel wat anders heeft te toonen dan in ■een stijve en stramme houding, of in een stuursch en norsch uiterlijk. Het zij hier nog eens gezegd, de soldaat van den tegen woordigen tijd laat zich daardoor niet meer intimideeren. Deze, •door het Reglement van Krijgstucht gedwongen tot het onmid dellijk opvolgen van bevelen zonder tegenspraak, wenscht de gronden te kennen, waarop de over hem gestelde machtsuitoefe ning berust, en te beklagen is de krijgstucht, wanneer met dit verlangen, zoo geheel menschelijk, en dus uit natuurlijke beweeg redenen voortspruitende, geen rekening wordt gehouden. En nu is juist het toepassen van paedagogische kennis bij het onderwijs geven zoo uiterst geschikt, om het kader in de gelegenheid te stellen zijn geestelijk overwicht te toonen en door den soldaat te doen erkennen. Geen uitgebreide theoretische kennis wordt daarvoor vereischt, maar wel: menschenkennis en tact. Zoowel het een als het ander is ook dit weten we niet op de school banken te leeren, maar een schromelijk verkeerde richting neemt •de opleiding tot meerdere aan, indien men dit niet inziet, en van

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 86