805 Inlichtingen van andere departementen moeten door haar, als regel, •worden gevraagd door tusschenkomst van Onzen minister van oorlog of van Onzen minister van marine. Art. 6. De commissie moet, voor de regeling van haar werkzaamheden, een huishoudelijk reglement ontwerpen en aan de goedkeuring van Onze ministers van oorlog en van marine onderwerpen. Groep Nederlandsch-Indiè van het Algemeen Nederlandsch Verhond. Er op wijzende, dat tot het ongeschonden behoud van onze taal het ze ker veel bijdraagt als door de Regeering en Hare ambtenaren steeds wordt voorgegaan in het zooveel mogelijk zuiver Nederlandsch schrijven, heeft het Bestuur der Groep Nederlandsch-Indie van het Algemeen Nederlandsch Verbond zich in het begin van dit jaar tot de Regeering gewend met een verzoek om een algemeen voorschrift uit te vaardigen, daartoe strekkende dat in alle ambtelijke briefwisseling vreemde woorden en uitdrukkingen, die gemakkelijk door gelijkwaardige en gangbare Nederlandsehe zijn te vervangen, zooveel mogelijk worden vermeden. In een algemeene order van het vorige jaar had het Legerbestuur, voor zoover de briefwisseling van militaire autoriteiten betreft, reeds in dien zin de noodige bevelen gegeven. De Regeering betuigde Hare instemming met het gevoelen, dat het wenschelijk is [in de ambtelijke briefwisseling zooveel mogelijk vreemde woorden te vermijden, met behoud nochtans van die, welke te onzent geheel het burgerrecht hebben verkregen, en deed in dien zin een aan schrijving richten tot de verschillende autoriteiten en Regeeringslichamen. Het goede voorbeeld, door de Regeering gegeven, behoort, naar ons inzien, te worden gevolgd door allen, van wie kan worden gevergd, dat zij zich schriftelijk in zuiver Nederlandsch uitdrukken en op die wijze mede werken tot de handhaving van ons nationaal karakter. Daarbij zou zelfs nog iets verder gegaan kunnen worden dan de bovenbedoelde aanschrijving. Het Bestuur voornoemd neemt daarom de vrijheid bij deze een krach tig beroep te doen op Uwe gewaardeerde medewerking, opdat ook uit de redactie van Uw blad voor zoover zulks nog noodig mocht zijn blijke van aansluiting aan ons onderwerpelijk streven, en wel in dier voege, dat, bij voor de hand liggende keuze tusschen een zuiver Nederlandsch en een vreemd woord van volkomen gelijke beteekenis, het eerste worde gebruikt, ook als het vreemde woord reeds min of meer burgerrecht mocht heb ben verkregen. Tot hetzelfde doel, voor zooveel betreft de in het Nederlandsch gevoerd wordende briefwisseling en boekhouding van handelslichamen, geldin stellingen, inrichtingen van nijverheid enz., hebben wij de hulp en tus-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 183