BOEKBEOORDEELING. Zijn wij in staat Oost-Indië te verdedigen Leekenbeschouwing over een vraag van alge meen Nederlandsch belang; door Boeka. F. van Rossen, Amsterdam. Volgens den titel van het voor ons liggende werkje is schrijver slechts een leek op het gebied, dat hij vrijwillig betreedt. In een noot op blz. 1 voegt hij daaraan nog toe, dat hij geen specialiteit is op het gebied van leger of vloot en dat hij daardoor de noodige vakkennnis mist om zijne ideeën in details uit te werken. Het zij ons vergund aan de juistheid van deze mededeelingen van den schrijver te twijfelen; een ieder, die als wij nauwlettend deze geestes gave van Boeka heeft doorgewerkt, zal hij moge al dan niet met schrij vers denkbeelden instemmen met ons overtuigd zijn, dat wij hier öf te doen hebben met een werkstuk van iemand, die zich al lange jaren met zijn onderwerp bezig houdt, öf wel dat Boeka met vaardige pen de ge dachten en denkbeelden nederschrijft hem door anderen, die ter zake wel degelijk onder de bevoegden behooren, medegedeeld. Hoe het ook zij, wij zien in het door den schrijver aangegeven schema een stelsel, dat ten volle de ernstige overweging verdient van allen, die invloed kunnen uitoefenen op het belangrijke vraagstuk der verdediging van onze koloniën, en bevelen het ten zeerste aan in de belangstelling van de lezers van het I. M. T. Waar schrijvers denkbeelden ons in vele opzichten sympathiek zijn en wat de hoofdzaken betreft reeds jaren lang onze instemming hebben, zal het ons eenigszins moeielijk vallen een onbevooroordeeld overzicht der bro chure te geven. Toch meenen wij ons niet aan die taak te mogen onttrek ken en aanvaarden wij haar in de overtuiging, door verspreiding van schrij vers beginselen in ruimeren kring, mede te werken tot het doen verkrijgen van gezonder denkbeelden omtrent ons koloniaal verdedigingsstelsel. Zeer verkort weergegeven, komt schrijver tot de volgende beschouwingen: Oost-Indië is slechts over zee te bereiken, zoodat het bezit van een vloot, die de nadering van ongenoode gasten kan beletten, de beste waar borgen biedt tegen eiken aanval van buiten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 256