VOOR DE PRACTIJK. Een goedkoop veldbed. Een eenvoudig, practisch en goedkoop veldbed kan op de volgende wijze worden verkregen. Van een ledigen soldatenstroozak worden de vier hoeken een weinig uit gesneden en vervolgens op die plaatsen wat versterkt door een stevig boordsel of leeren belegstuk. Door de aldus ontstane gaten worden in de lengterichting bamboes of rondhouten (ter dikte van een pols en een weinig langer dan de stroozak) gestoken en evenzoo langs de korte zijde kortere en dunnere bamboes of stokken, welke vervolgens met behulp van touw, rotan of een ander bind middel met de langere worden verbonden. Het zoo gevormde raamwerk (te vergelijken met een strak gespannen hangmat) wordt geplaatst op 4 in den grond staande paaltjes of bamboes. aar dit met mogelijk is, bv. bij het overnachten in een huis met plan ken vloer, kan men de lange draagstokken laten rusten op een paar kistjes, stoelen of andere steunpunten. Een der collega's bij de opleidingsbrigade van den Topographischen Dienst liet zich het eerst een dergelijk rustbed maken en thans, na het zelf twee jaren te hebben gebruikt, kan ik het elkeen aanbevelen. In Midden Java liet ik de lange bamboes gedurende den marsch naar het overnachtingspunt als pikolans gebruiken, maar in Bengkoelen, waar een andere wijze van dragen gebruikelijk is, kon ik steeds zonder eenige moeite de noodige rondhouten laten kappen. In de opgevouwen stroozak wordt een klem hoofdkussentje, een hangklamboe, een soldatensprei en zoo noodig een wollen deken gepakt en dat bundeltje, in een stuk imi tatieleer gerold, boven op eeu koffer gebonden. Het opgespannen rustbed kan zoo noodig ook als tandoe worden gebruikt. y. L. Wenken voor den strijd tegen den inlandschen vijand. Als een gevolg van het groote nut, dat men bij eene colonne had van een door een der officieren medegenomen acetyleen fietslantaarn, zal thans een der marech. divisiecommandanten zich eenige dergelijke lantaarns ten behoeve van de brigades aanschaffen. Bij het maken van nachtmarschen door boschterrein voldoen deze lantaarns bijzonder.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 266