SNELVUUR VELD-EN BERGGESCHUT. In de le en 2e aflevering 1903 van dit tijdschrift komen een tweetal artikelen voor, die wel eenige nadere bespreking waard zijn. Ware dit tijdschrift een vaktijdschrift op het gebied der artillerie, dan zou men zulks, althans voor zoover het 2e arti kel betreft, overbodig kunnen achten, daar verondersteld mag worden, dat de heer Muurling aan artilleristen niets nieuws onder de oogen gebracht heeft, en zoo er zijn, die van de door dien schrijver opgesomde nieuwigheden nog geen kennis geno men hebben, dan is het niet de moeite waard die weinig belang stellenden in te lichten. Maar daar dit tijdschrift door officie ren van alle wapens gelezen wordt, en daar de niet tot de ar tillerie behoorende lezers uit het artikel van den heer M. m.i. zoo ongeveer de slotsom moeten getrokken hebben, dat de artillerie met. haar proefgeschut natuurlijk weer" den verkeerden weg op is, waag ik het voor de artillerie in de bres te springen, nu er geen commissie te ontdekken is, die debet is aan het thans uitgezonden materieel, ontstaan uit de besprekingen van ettelijke jaren. Stellen we op den voorgrond, dat thans slechts aan de orde is de quaestie of de beide soorten van sneller vurend geschut, die op het oogenblik allerwege naast en tegen elkaar beproefd g worden, op een schaal van - verkleind en teruggebracht tot 7 c.M., technisch voldoen. Hoe daarbij de organisatie der batte rijen, de schietbeginselen, de tactiek eventueel gewijzigd dienen te worden, dat alles is een vraagstuk van later zorg. Dank zij het doorzicht van den leider der commissie, die in Holland onze be langen behartigde, zijn dan ook de ons toegezonden exemplaren van alle „nieuicig heden", door den heer M. genoemd, voorzien; ja zelfs voeren ze nog nieuwere nieuwigheden met zich. En de heer M., die zelf de onbetrouwbaarheid der tijdschriftartikelen onder de aandacht brengt, kan het dan toch niet euvel duiden, dat men in Indië niet klakkeloos er toe overgaat zulk een ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 304