GOUVERNEMENTS WONINGEN EN HU1SHUURINDEMNITE1TEN. Het is een ieder bekend, dat in vele garnizoenen door het gouvernement woningen zijn gebouwd, die alle gemeen hebben, dat zij veel duurder zijn dan wanneer zij door particulieren waren gezet, terwijl in andere garnizoenen in het geheel geen gouver nementswoningen worden aangetroffen, hetzij omdat het bouwen het gouvernement te duur zou komen te staan, hetzij omdat er voldoende particuliere woningen te huren zijn. Geven die gouvernementswoningen in het algemeen, vooral voor de rechthebbenden op woningen der 4e of hoogere klasse, geen reden tot klagen, de luitenantswoningen zijn in enkele gar nizoenen te mooi, in andere voldoende ruim, doch in de meeste garnizoenen te beschouwen als minder doelmatig gebouwd en met onvoldoende ruimte, vooral als men daarbij in aanmerking neemt, dat somtijds de bewoner zich de weelde veroorlooft om kinderen te hebben. Daar, waar geen gouvernementswoningen zijn, moeten de offi cieren zich dikwijls tevreden stellen met woningen, die feitelijk op dien naam geen aanspraak kunnen maken, doch bij gebrek aan beter moeten betrokken worden (men denke slechts aan de Buitenbezittingen). Tevens dient gewezen te worden op de omstandigheid, dat het aantal woningen in de verschillende garnizoenen steeds blijft beneden dat, wat in verband met de organieke sterkte aan of ficieren beschikbaar zou moeten zijn, derhalve kan als eerste stel ling vermeld wordenin elk garnizoen zijn in gewone omstan digheden officierendie tijdelijk geen gouvernementswoning hebbenen daarom in het genot zijn gesteld van huishuurindemniteit. Stelt men nu de vraag of de toekenning van huishuurindemniteit is geregeld op eene billijke wijze, dan zou nagegaan moeten worden le of de toegekende indemniteit voldoende is, en 2e of de bepalingen omtrent het ingaan en het eindigen der

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 354