1000 meer, waardoor bij uiterst langdurige oefening hoogstens een snelheid bereikt kan worden, gelijk aan die door een middelmatig schrijver ont wikkeld en waardoor dus het groote voordeel van het machineschrijven, snelheid, niet tot zijn recht kan komen, maar een oordeelkundige arbeids- verdeeling over alle vingers van de beide handen met de grootst mogelijke snelheidsontwikkeling. In den brief, dien de heer Wéry ons bij de aanbieding van zijn werkje schreef, komt onder meer voor: „Het zoogenaamde „Blindschrijven" wint hoe langer hoe meer veld, „omdat hierbij het gebruik van alle vingers noodzakelijk is, waardoor „wordt verkregen, dat de krachtsuitoefening gelijkmatig over alle vingers „verdeeld wordt, rechtop zitten een vereischte is, de oogen niet zoo worden „ingespannen als bij het gebruik van slechts enkele vingers het geval is, „en, wat betreft de vaardigheid, bijna ongeloofelijke resultaten worden „verkregen. „De methode wordt sinds een aantal jaren aan mijne inrichting onder- wezen en zoowel jonge lieden als personen van meer gevorderden leef tijd hebben er zonder uitzondering succes mede gebad; ze is toepasse lijk op alle eerste klasse machines met universeel klavier." Het is te hopen, dat men zich ten dienste van de officieele bureaux in Indië het boekje van den heer Wéry aanschaft en zich den tijd gunt om op elk bureau door een ambtenaar of officier het machineschrijven volgens bedoeld systeem te doen aanleeren, ten einde personeel te verkrij gen, dat de schrijvers daarin kan onderrichten. Zoodoende zal voorlater met de schrijfmachines veel tijd en onnutten arbeid, dus veel geld, aan den lande bespaard kunnen worden. Red. Inlichtingen aangaande het Instructiebatal- jon te Kampen. Kampen, stoomdrukkerij Laurens van Hulst. 1903. Onbekend maakt onbemind zou men kunnen zeggen, indien dit niet „te vreemd klonk van eene instelling, die reeds langer dan eene halve „eeuw bestaat en waarbij sedert de oprichting bijna 18000 jongelieden „hunne intrede in de militaire wereld hebben gedaan. Yan die jonge lieden behaalden 2569 den rang van officier en velen hunner klommen „op tot de hoogste rangen bij het leger hier te lande of bij dat in Ned.- indië. Voorts werden er ruim 15000 als onderofficier of korporaal over- geplaatst bij de korpsen van beide legers. „En toch, indien men nagaat dat er nog geheele provinciën in ons ,land zijn, waaruit zelden of ooit een jongmensch bij het Instructieba-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 378