NOG EENS „MELK IN DE HOSPITALEN". En wel in het bijsonder: het onderzoek der melk. In het I. M. T. van 1898, afl. 4 „Melk in de hospitalen". gaf ik eene eenvoudige methode aan om vervalsching van melk met blikkenmelk te ontdekken. De methode was gegrond op de reactie van Conrady ter opsporing van rietsuiker in melksuiker (Pharmaceutische Centralhalle 1895, blz. 209 uit Journal de Phar- macie). Ik koos die reactie omdat ze eenvoudig genoeg is om desnoods ook door officieren der administratie en officieren van gezondheid te worden uitgevoerd, te meer toen mij bleek dat zij zonder eenige voorbereiding terstond op melk kon worden toegepast. "Vermoedelijk als uitvloeisel van mijn artikel verscheen 15 Febr. 1901 van den chef v/d geneesk. dienst eene circulaire, welke voorschrijft bij het onderzoek der hospitaalmelk dereac tie van Conrady uit te voeren, „welke daarin bestaat" zegt het rondschrijven „dat men 25 cc. melk met 2.5 cc. sterk zoutzuur en 100 m.Gr. resorcine behandelt (leesmengt) en daarna gedurende 5 min. kookt." Daar Conrady er wel nooit van ge droomd zal hebben blikkenmelk of santen in melk te gaan zoeken, omdat deze vervalsching in Europa onbekend is, ware het juister geweest naar het Ind. Militair Tijdschrift te verwijzen. Als gevolg van het rondschrijven en misschien van het ar tikel in het I. M. T. wordt de proef waarschijnlijk hier en daar toe gepast. Zoo schreef me een collega, dat de hospitaalmelk, volgens de methode behandeld, nog rooder werd dan behoorlijk toebereide kreeften. Desalniettemin werd het proces-verbaal der arbiters dooi den gewestelijken intendant onverhandeld teruggezonden, met de mededeeling dat de melk niet mocht worden afgekeurd op grond der onbetrouwbare proef van Conrady. Nu vrees ik haast het mij geschrevene niet goed begrepen

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 612