700 Hoewel nu touwen, obors en kookpannetjes op zich zelf weinig gewicht hebben, wordt het totaal nogal beteekenend met den veldzak, enkele eenvou dige verschooningsst ukken (ondergoed) en 3 dagen, zegge rond 1,5 KG. rijst. Terwijl de marechaussees met de lichte bewapening van deze bevracht- ting niet veel hinder hebben, drnkt deze zwaarder op den infanterist en wordt door vele troepencommandanten als compensatie het onnutte kap mes thuis gelaten. M. i. blijft het medenemen van enkele kapmessen voor pionierwerk dikwijls gewenscht, zulks bleek o.a. bij eene patrouille, waar voor het opruimen van het terrein en het maken van een vluchtige pagger van de enkele sikins der Atjehsche gidsen moest worden gebruik gemaakt. Als wapen is ons kapmes een onding en door klepperen en rammelen meermalen voor nachtelijke excursies gevaarlijk, tegen het tehuis laten ervan bestaan dan ook geen bezwaren, als men slechts zorgt, dat de dwangarbeiders allen van goloks zijn voorzienhierop moet dus vóór den afmarsch worden gelet. Het bewapenen van den infanterist met den marechaussee-klewang hoe wel een stap in de goede richting kan uit de aard der zaak moeilijk vol doen, daar het zware, onhandige geweer belemmerend is voor een juist gebruik van het blanke wapen. S. Schrijf- en rekenmachines. Het heeft lang geduurd, maar eindelijk is het er toch toe gekomen, ook bij het leger althans op de bureaux van het D. v. O. meer algemeen van schrijfmachines gebruik te maken. Naar ik meen is in deze de 4e Af- deeling voorgegaan; zelfs toen schrijfmachines nog lang niet zoo volmaakt waren als thans, was een dergelijk toestel, merk Kosmopolit, een systeem met caoutchouc banden, dat thans vrij wel verlaten is, daar in gebruik en de tegenwoordige Minister van Koloniën, die er, laten we zeggen, een niet al te duidelijke hand op nahoudt, was een virtuoos in het bespelen. Sedert is men er gelukkig toe overgegaan meer en meer schrijfmachi nes aan te schaffen en ik geloof wel te doen ook de aandacht er op te vestigen, dat ook voor minder groote bureaux die instrumenten groote voordeelen hebbenbij de 4e Afd. i). v. O. zijn thans 2 schrijfmachines in voortdurend gebruik, zij worden bediend door inlanders, die daarop minstens driemaal vlugger werken dan bij kopiewerk uit de hand en natuurlijk voor ieder leesbaar schrift leveren. Aangelokt door het goede voorbeeld leeren de andere schrijvers uit zich zelf het gebruik van de machine aan en zoo verdwijnt ongemerkt de vooringenomenheid, waarmee de nieuwigheid werd ontvangen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 78