118 wordt het beeld eerst afgedrukt op scheikundig bereid albumi- nepapier, zijnde papier dat met eene dunne laag albumine (ei wit) overdekt is en dat licht-gevoelig gemaakt wordt door het op twee achtereenvolgende dagen aan eene zijde te laten drijven op een bad, bestaande uit een mengsel van dubbel chroomzure kali met gom, en het dan te laten drogen, waarna het den der den dag voor gebruik geschikt is. Door de inwerking van het licht op de zich alsdan op het papier bevindende chroom-eiwit- gom verbinding, verkrijgt deze laatste ter plaatse de eigenschap om bij aanwezigheid van water vette verfstoffen vast te houden. Dadelijk na het afdrukken wordt nu de afdruk met eene spons zoo gelijkmatig mogelijk met niet te dunne, vette overdrukinkt ingewreven en, nadat de inkt gedroogd is, met de rugzijde op een lauw waterbad (3848° C.) gelegd. Dit water wordt nu door de niet belichte gedeelten die hunne eigenschap om in warm water op te zwellen behouden hebben opgezogen, de lijmstof aldaar zwelt op en stoot bij de nu volgende bewerking: afwrij ven van den afdruk met een sponsje met koud water, de op die gedeelten aanwezige inkt af, zoodat zij gemakkelijk verwijderd kan worden. De verlicht geweest zijnde gedeelten zijn hard en ■de daarop aangebrachte inkt blijft daarop zitten, zoodat, wanneer de afdruk thans op een goed vlak geslepen lithographische steen gelegd en onder de steendrukpers doorgehaald wordt, het posi- .tief spiegelbeeld op den steen komt. (Wordt vervolgd.) J. B. Snepvangers.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 134