730 In bijzondere gevallen kan in Nederlandsch-Indië van dit be ginsel worden afgeweken. Art. 8-5 C. W. geeft aan wie als comptabele, art. 86 wie als ordonnateur moet worden aangemerkt. Zoo is bv. de betaalbaarstelling van soldij een ordonnateurs- handeling, het rekening afleggen dier betaalbaarstelling, m.a.w. het opmaken en indienen van de 10-daagsche aantooning, eene- rekenplichtige handeling. Ditzelfde geldt voor den kwartier meester ten aanzien van de traktementen der officieren, waar uit volgt, dat de compagniescommandant en de kwartiermees ter kunnen optreden als ordonnateur en als comptabele. De verantwoordelijkheid en vervolging van ordonnateurs en comptabelen is omschreven in de IVe en Ye afdeeling der C. W. Hierbij zij nog aangeteekend, dat door eene latere wijziging in art 82 1) niet alleen de eigenlijke ordonnateurs, maar „alle lands dienaren, die zonder ter zake comptabel te zijn, door onrecht- „matige handelingen of door het nalaten van de zorg waartoe „zij gehouden zijn, middellijk of onmiddellijk den lande schade „toebrengen, verplicht zijn die schade te vergoeden." Onder deze landsdienaren behooren dus ook zij, die veelal het grootste aandeel hebben in het tot stand komen eener or- donnateurshandeling en van hunne werkzaamheid op de betrek kelijke stukken doen blijken door het stellen van een paraaf - wij bedoelen de ondergeschikte ambtenaren op de verschillende bureauxen al is de redactie van dit artikel niet gelukkig gekozen, uit hare geschiedenis blijkt deze bedoeling. Aan het slot van het artikel nog de bepaling, reeds bestaande vóór de wijziging van 1895, dat in de vervolging van en het verhaal op bedoelde landsdienaren voor Nederl. Indië door den Koning wordt voorziendit geschiedde bij K. B. dd. 27 Augustus 1880 no. 19 (Indisch staatsbl. 1880 no 198). Zestien jaren verliepen dus, alvorens hetgeen was geboden kon worden ten uitvoer gelegd! Wie noemt echter het aantal jaren, dat nog verloopen zal, alvorens dit K. B. in overeenstemming zal zijn gebracht met de wijziging van 1895, al ware het door het trekken van den horoscoop? Thans teekenen wij reeds het cijfer 9. 1) Ind. Stbl 1895 no. 225.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 114