739 den met een kleiner inkomen dan vroeger aan allen werd uit gekeerd. Voor flankeurs, flankeur-korporaals en flankeur-sergeau- ten zou dat maximum dan zijn 200, 240 en f 300, tegen f 120, 150 en 180 voor de overige inl. soldaten, korporaals en sergeanten. Om in het kader der bestaande gagementsrege- ling te blijven, zou dan bv. bepaald kunnen worden, dat het maximum gagement wordt genoten na 25 jaar dienst, waarvan 20 of meer jaren als flankeur, terwijl dat maximum met f 4, (voor korp. met 41'2 en voor sergeanten met f 6) wordt ver minderd voor elk jaar dat ontbreekt aan de geëischte 20 jaren dienst als flankeur. Op dezelfde wijze zou dan bij gageering ten gevolge van afkeuring het normaal aankomende gagement ver hoogd moeten worden met f 4 41/2 en 6) voor ieder jaar dat de afgekeurde flankeur is geweest, met een maximum van 80 90 en ƒ120). Bij de berekening van het aankomende gagement zouden echter nimmer de jaren dienst als flankeur in rekening gebracht mogen worden, welke voorafgaan aan eene terugstelling tot gewoon fuselier (korp., sergt.). Vermoedelijk zou, als gevolg van eene dergelijke regeling, het jaarlijks aan gagementen te betalen bedrag wel eenigszins, maar toch niet belangrijk stijgen. Bedraagt toch het aantal flankeurs ongeveer het dub bele van het tegenwoordige aantal Amboineezen, dan zal eerst van een stijgende uitgave aan gagementen sprake zijn, als het ge middeld gagement der flankeurs meer bedraagt dan (200 4- 120): 2 f 160, wat overeenkomt met een gemiddelden dienst tijd als flankeur van 10 jaren. Daar verreweg de meesten der gegageerden binnen den tijd van 25 jaren, bij afkeuring, het leger verlaten, kan veilig aangenomen worden, dat de gemiddelde dienst tijd als flankeur niet veel meer dan 10 jaren zal bedragen. Ook nog op andere wijze zal echter de positie van flankeur gemaakt moeten worden tot een zeer begeerenswaardige. Zal bij een voor onze inl. soldaten geëigende uniformeering rekening zijn te houden met den landaard, zoodat Amboineezen, Javanen, Soendaneezen, Madoereezen, enz. zich door kleine doch min of meer in overeenstemming met de volksdracht zijnde uniformverschillen onderscheiden 1), bovendien zal een teeke- 1) Zou het, afgescheiden ook van het hier besproken onderwerp, geen aanbeveling ver dienen de uniformquaestie voor onze inl. soldaten eens practisch op te lossen door een

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 123