740 nend distinctief den flankeur als bevoorrechte onder zijn land- genooten moeten kenteekenen. Verdere voorrechten, aan den flankeur toe te kennen, zouden kunnen zijnverhoogde soldij na 6 jaren dienst (zie voren), vrijstelling van deelname aan de geza menlijke menage, dezelfde meerdere vrijheid van beweging welke aan onderofficieren en korporaals is toegekend en het dragen van het kapmes in het openbaar, als de gegradueerden. Dit laatste zou dan weder aanleiding kunnen zijn om te overwegen, of het niet raadzaam zou zijn uitsluitend het kader en de flankeurs met het kapmes te bewapenen en de overige inl. soldaten in de plaats daarvan te voorzien van licht doch bruikbaar pioniergereedschap. En nu de wijze van aanstelling tot flankeur. Uitsluitend te velde. Daaruit volgt, dat ieder inlander, die voor zijn gedrag te velde wordt beloond met een der bestaande eereteekens, tevens wordt aangesteld tot flankeur. Ook zij, die een zeke ren tijd gediend hebben bij het korps marechaussee op Atjeh, kunnen daarop in alle billijkheid aanspraak maken. Overigens zou de aanstelling uitsluitend moeten geschieden door officieren, commandanten van zelfstandige troepenafdeelingen te velde. Raadzaam ware het verder te bepalen, dat bij de aanteekening op het stamboek tevens de reden van aanstelling en terugstel ling met enkele woorden bekend wordt gesteld. Een paar voorbeelden: 27 Mei 1904 flankeur, als eervol vermeld. als zijnde twee jaar marechaussee. voor flinke houding bij een klewang- aanval. voor zijn optreden bij verschillende ex cursies en patrouilles in boven-Djambi gedurende de laatste 6 maanden. als hebbende twee jaar onafgebroken ge diend bij een troepenafdeeling te velde. teruggesteld tot fuselier voor zijn gedrag bij een nachtelijk patrouillegevecht in Pedir op 26 Mei '04. Dat wie te velde flankeur werd niet in het garnizoen kan worden teruggesteld, spreekt wel vanzelf. 'Bij slecht gedrag zou- proefneming, na uitgebracht advies door een commissie van enkele ontwikkelde inlanders en een paar officieren, waaronder een off. van gezondheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 124