745 van recht op gagement bij afkeuring), dan wel daar beneden blij ven (in de jaren, onmiddellijk voorafgaande aan dat waarin recht wordt verkregen op gagement wegens langdurigen dienst). Daar de aanvulling ieder jaar verschilt, niet alleen als gevolg van een steeds varieerend verliesprocent (nu eens hooger dan weder lager dan het gemiddelde), maar ook door het aanhou dend opzettelijk uitbreiden of inkrimpen van de sterkte, zal het aantal militairen, dat het eene of andere jaar een bepaalden dienst tijd heeft met een abnormaal hoog of laag verliesprocent, aan merkelijk kunnen verschillen. Afgescheiden dus van alle toeval lige invloeden, zal het verlies bij een bepaalde sterkte nu eens groo- ter dan weder kleiner zijn, al naarmate het aantal manschappen, waarbij, in verband met den diensttijd, het verliesprocent boven (beneden) het gemiddelde blijft, grooter (kleiner) is. Wel is het mogelijk dat deze oorzaken van grooter of kleiner verlies elkan der opheffen, maar even goed kunnen zij in dezelfde richting wer ken. Ook het feit, dat de vele wisselvallige factoren, welke op het jaarlijksch verlies van invloed zullen zijn, in den regel aan merkelijk meer gewicht in de schaal zullen leggen dan de fac tor waarop hier de aandacht werd gevestigd, mag allerminst een reden zijn om deze te verwaarloozen. Als men zich met een benaderde waarde moet behelpen is het zaak deze met de uiterste zorgvuldigheid vast te stellen. Over welke statistieken men bij het D. v. O. en het Hoofd bureau der infanterie beschikt is mij niet bekend, maar indien ik mij een juiste voorstelling heb gemaakt van de wijze waarop het algemeen stamboek wordt aangehouden, dan moet het mogelijk zijn een statistiek op te maken van de jaarlijksche verliezen der militairen, die in een bepaald jaar in dienst zijn getreden- Met een zeker jaar beginnende, bv. 1860, zal men, geregeld voortgaande, met 1 Januari 1905 voor het bepalen van het ge middeld verliesprocent van militairen, die 1, 2, enz. tot 25 jaren dienst hebben, beschikken over de gegevens van 45 tot 20 jaar: een alleszins betrouwbare basis. Ik stel mij voor dat voor ieder der 25 dienstjaren, welke de niet- Europeanen noodig hebben om aanspraak te kunnen maken op gage ment wegens langdurigen dienst, een staat kan worden opgemaakt voor Amboineezen en inlanders afzonderlijk van het onder-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 129