749 om zich reeds krachtig te doen gevoelen. Hoe grooter de meer derheid is en hoe kleiner de afstand, des te sneller valt de beslissing. Aangaande de beteekenis van bedekt, open, doorsneden wordt het volgende vooropgesteld. Bedekt is het terrein, wanneer door bebouwing of plantengroei het uitzicht beperkt is; open wanneer het gezicht niet belem merd wordt, terwijl met doorsneden bedoeld wordt, dat er hinder palen voor de beweging aanwezig zijn, bv. slooten, waterlei dingen, moerassen, natte sawahs, enz. Een terrein wordt met betrekking tot het bovenstaande af wisselend genoemd, naarmate het van vorm verandert, dus be dekt terrein, afgewisseld door kleine vlakten met tal van slooten, waterleidingen, enz. Als voorbeeld van een dergelijk terrein kan de omgeving van Batavia dienen. Het „Voorschrift voor het gevecht der bereden artillerie" be handelt in de hoofdstukken IV en V achtereenvolgens: de „Marsch- colonne" en de „Grondregels voor het gevecht". Beide onder- deelen van dit voorschrift zullen thans besproken worden, waar bij in het oog wordt gehouden, dat het boven aangegeven terrein moet worden gebezigd. Op blz. 4 vinden wij achter het woord „marschcolonne" een noot, en aan den voet dier bladzijde de toelichting„Hier wor den alleen bedoeld marschen binnen het bereik van het vijan delijk vuur." Klaarblijkelijk is dit niet de bedoeling, want mar sehen binnen het vuurbereik zijn niet uitvoerbaar; er woidt gemeend: oorlogsmarschen, dus marschen binnen het bereik van den vijand, d. w. z. marschen, waarbij groote waarschijnlijkneid bestaat van eene ontmoeting met den vijand. De plaats, welke aan de artillerie, bij haar marsch met infan terie, in de colonne zal worden aangewezen, vinden wij hier niet vermeld. In het „Voorloopig Velddienstvoorschrift" is op blz. 62 te lezen: „Laat het terrein de ontwikkeling der artillerie toe, dan wordt zij in de hoofdmacht zoover naar 's vijands zijde ingedeeld

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 133