750 als met hare veiligheid is overeen te brengenbij een front- marsch in den regel achter het voorste bataljon (voorste com pagnie). Zij wordt echter altijd door infanterie of cavalerie voor afgegaan en gevolgd". Blz. 68, 106 vermeldt verder: „Artillerie kan bij de voor hoede worden ingedeeld, wanneer een ontmoetingsgevecht waar schijnlijk is. Wordt artillerie aan de voorhoede toegevoegd, dan verdient het veelal aanbeveling haar sterk te maken." Ten slotte is op blz. 76 betreffende het gebruik van artil lerie bij de achterhoede het volgende te lezen: 125. „Wordt de achterhoede door den vijand op den voet gevolgd,'dan is indeeling eener sterke artillerie daarbij noodig, enz." Uit het bovenstaande is af te leiden Artillerie al dan niet, voor zoover de veiligheid zulks toelaat, zoover mogelijk naar voren bij de ofdmacht in teho deelen, als zonder nadeel voor de ontwikkeling van dit wapen tot het ge vecht mogelijk is. Wanneer is die ontwikkeling uit te voeren? Alleen dan, wanneer de vijandelijke infanterie op afstanden boven loOO M. onder vuur kan worden genomen; op den minimum af stand moet daarbij zelfs gerekend worden op gedekte stelling der artillerie. De plaats der artillerie moet in de hoofdmacht der halve zoodanig gekozen worden, dat zij op open gedeelten van het door ons onderstelde terrein op minstens 1500 M. van de vijandelijke infanterie in stelling kan komen. Wij hebben even wel niet alleen infanterie tegenover ons te verwachten, ook artillerie zal de tegenpartij tegen ons gebruiken, die waarschijn lijk steeds eene numerieke meerderheid zal bezitten. Aangezien op afstanden beneden 3000 M. eene kleine meerderheid in aantal reeds voldoende is om het artillerievuur de beslissing te verze- keien, is groote voorzichtigheid bij de bepaling van de plaats der artillerie in de marschcolonne meer dan anders geboden. Bovendien dwingt de bedektheid van het terrein ook tot om zichtigheid en is deze tevens oorzaak, dat veel minder gebruik van artillerie kan worden gemaakt dan op open terrein. Wij hebben derhalve het volgende: Waar het terrein bedekt is, kan de artillerie niet in werking komen en moet zij met het oog hierop zoover mogelijk achter aan in de hoofdmacht geplaatst zijn, evenwel niet aan den staart.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 134