751 Ook met het oog op hare veiligheid verdient in dit geval een; meer achterwaartsche plaatsing in de marschcolonne aanbeveling. Op open terrein zal de vijandelijke artillerie reeds op afstan den van 2500 a 3000 M. gesloten infanterieafdeelingen kunnen dwingen eene andere formatie aan te nemen. De eigen artil lerie moet, vooral als zij numeriek de zwakkere is, op afstanden boven 3000 M. reeds haar vuur afgeven, zoodat er dan geen be zwaar is haar ver vooraan in de hoofdmacht te plaatsen. Nemen wij hierbij in aanmerking, dat de afstanden in de voorhoede dan, evenals de afstand van deze tot de hoofdmacht, maxima kunnen zijn, dan kan veilig als regel gelden, dat op open ter rein de artillerie achter het voorste bataljon in de hoofdmacht marcheert. In afwisselend open en bedekt terrein zal dus een gemiddelde- moeten worden genomen, waarbij de sterkte der troepenmacht- als grondslag dient. Aannemende dat de brigade als punt van uitgang geldt en dat hierbij eene veldbatterij is ingedeeld, zal in zulk terrein de- batterij achter het tweede bataljon van de hoofdmacht moeten marcheeren. Indeeling bij de voorhoede eener infanteriebrigade is af te keu ren, al is een ontmoetingsgevecht te verwachten, aangezien bij. eene dergelijk kleine afdeeling de veiligheid der artillerie niet ver zekerd is als zij bij de voorhoede marcheert. Hierbij komt, dat ingevolge onze onderstelling betreffende het karakter van het terrein evenveel reden bestaat voor het gebruik als voor het niet-bezigen van de artillerie, hetgeen op zich zelf een reden is waarom de batterij niet bij de voorhoede zal mogen marcheeren. Bij een terugmarsch houdt de plaats van de artillerie in de marschcolonne ook rekening met hare veiligheid. Evenwel is de achterhoede bij een terugmarsch steeds sterker dan de voor hoede bij een frontmarsch, zoodat de veiligheid van de artillerie bij de achterhoede reeds meer verzekerd is dan bij de voorhoede. Heeft de algemeene bevelhebber het plan zich, ten koste van groote offers wellicht, aan de vervolging te onttrekken, dan is indeeling van de artillerie bij de achterhoede niet te ontgaan. Is de bedoeling meer achterwaarts eene betere stelling in te ne men, dan is de plaats der artillerie niet bij de achterhoede, maar bij de

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 135