753 is met 73 van het Y.Y. 1). Hier toch is voorgeschreven, dat de gevëchtstrein onmiddellijk bij de troepen marcheert, terwijl in 16 van het gevechtsvoorschrift vermeld is, dat die afdeeling aan den staart van de hoofdmacht volgt. De bepaling van het Y.Y. is naar onze meening de beste, daar dan afdwalen van den gevechtstrein voorkomen wordt, als de batterij de colonne ver laat bij haar opmarsch naar de stelling. Is eene divisie artil lerie aan de infanterie toegevoegd, dan behooren de He afdee- lingen van den gevechtstrein der beide batterijen, vereenigd on middellijk achter de laatste batterij, in de volgorde dier batte rijen te marcheeren. Marcheert de artillerie op, dan gaan beide batterijen toch gelijktijdig voorwaarts, zoodat de gevechtstreinen hun verbinding met de gevechtsbatterijen niet zullen verliezen. In verband met 17 van het gevechtsvoorschrift thans eene kleine opmerking. Bij manoeuvres, waarbij de oorlogstoestand dan toch zooveel mogelijk wordt nagebootst, hoorden wij meermalen de verzuch ting van een partijcommandant: „De artillerie kon niet volgen en daarom heb ik die of die afdeeling achtergelaten als dekking van de artillerie", of wel: „De artillerie hield mij zoo ontzettend op, dat ik den aanval maar zonder kanonnen heb beproefd." Hieromtrent het volgende: Wordt artillerie aan eene partij toegevoegd, dan wil dit nog volstrekt niet zeggen, dat de partijcommandant zich daarvan per sé moet bedienen. Hij moet bewijzen geven vertrouwd te zijn met het gebruik van de drie wapens, d.w.z. hij moet weten waar en wanneer een bepaald wapen in werking moet worden gebracht. Wanneer het terrein nu het gebruik van artillerie uitsluit, bv. door de bedektheid, of wanneer snelheid van be weging hoofdzaak is en die snelheid aanzienlijk belemmerd zou worden door artillerie bij de marschcolonne in te deelen, zal de partijcommandant betere bewijzen van zijne kennis betreffende het gebruik van de artillerie geven als hij deze niet bij de marsch colonne indeelt, dan wanneer hij haar meesjouwt door het ter rein en ten langen laatste, bemerkende dat het zóó verkeerd uitloopt, de artillerie ergens achterlaat onder dekking van één 1) V.V. voorloopig velddienstvoorschrift.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 137