HET TRANSPORT ONER DEN TRANSSIBERISCHEN SPOORWEG. Met Plaat XVIII. Een denkbeeld van het militair vervoer over den Transsiberi- schen spoorweg en van de capaciteit van deze lijn wordt ver kregen door het rapport van den Russischen minister van de communicatiemiddelen van 8 April 1904, opgenomen in de St. Petersburger Zeitung van 21 April jl., in verband met het daaromtrent voorkomende in het Aprilnummer van het Oester- reichische Militarische Zeitschrift. Aangezien de denkbeelden over dit onderwerp nogal uiteen- loopen komt het mij wenschelijk voor daarover het een en ander mede te deelen. Tot voor korten tijd was de Transsiberische spoorweg te ver- deelen in: le de Siberische spoorbaan, 2e de weg over het Baikal- meer en 3e de Transbaikal spoorbaan. Sedert eenigen tijd is men echter bezig een spoorbaan te leggen om het Baikal-meer, loopende van Baikal over Koeltoek en Tanchoi naar Mysowaja. Op deze lijn vormt Baikal het uit einde van de Siberische, Mysowaja het begin van de Transbai kal spoorbaan. Het lijnvak Mysowaja—Tanchoi 57 K.M.) was, toen de boven genoemde Russische minister zijn rapport schreef, reeds voor het publiek verkeer geopend, zoodat de in dat rapport beschreven weg over het Baikal-meer liep van Baikal naar Tanchoi. Een dezer da gen (half Mei) is ook het lijnvak Tanchoi—Koeltoek 128 K.M.) voor het publiek verkeer opengesteld en wordt in verband daar mede de weg over het Baikal-meer niet meer gebruikt, aangezien de militairen nu per spoor naar Irkoetsk gaan, vandaar over den grooten weg van Irkoetsk naar Koeltoek marcheeren, zijnde een afstand van 4 dagmarschen, 90 werst, om in laatstgenoemde plaats weder in den trein te stappen. Dl. II 1904. 43

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 13