758 van het enkele schot, gepaard aan eene groote vuursnelheid. Ter wille van de vuurleiding eener batterij in het bedekte ter rein opgesteld mag dan ook zeker als eisch gesteld worden, dat de batterij uit vier stukken bestaat en dat per stuk zeker over twee caissons kan worden beschikt. Afgescheiden van de gesteldheid van het terrein, vereischt 33 van het gevechtsvoorschrift eene kleine bespreking. Hierin wordt nl. bepaald, dat teruggaande bewegingen van veldartil lerie in stap worden begonnen. Waarom deze bepaling in het voorschrift opgenomen? Een teruggaande beweging van artillerie wordt toch niet alleen on dernomen bij een terugtocht? Wanneer het blijkt, dat opeen bepaald punt ondersteuning van artillerie noodig is en deze on dersteuning niet op andere wijze kan worden verleend, dan kan dikwijls een snel veranderen van stelling het grootste succes opleveren. Hoe ver moet trouwens in stap worden teruggegaan Ver dei zal bij achterhoedegevechten de hoofdmacht der in fanterie reeds afgemarcheerd zijn vóórdat de artillerie haar vuur staakt. De batterijen gaan dan onder dekking van cavalerie te- luSi juist omdat zij den verloren afstand tot de infanterie weer spoedig moeten kunnen inhalen. Moet de artillerie dan toch eerst in stap teruggaan Zeker nietde grootste snelheid moet dan ontwikkeld worden ten einde meer achterwaarts tijdig weer in stelling te staan om de infanterie te kunnen opnemen. Bij eene herziening van het gevechtsvoorschrift der bereden ai tillerie zal daarom ook 33, met zoovele andere onderdeelen van het voorschrift, zeker geen genade in de oogen van de be werkers kunnen vinden. Waai zal de veldartillerie gebruikt worden, in het in dit op stel besproken normale Indisch terrein of in het gebergte Over die vraag kan geen onzekerheid bestaanwelnu dan, laat het gevechtsvoorschrift der veldartillerie dan ook gegrond zijn op omstandigheden en terreinvormen zooals in hoofdzaak te ver wachten zijn. Het juiste gebruik van dit wapen zal daardoor be vorderd worden èn bij de eigen officieren èn bij de troepenleiders. R.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 142