DE KORPSEN It.4RIS.4N VAN MADOERA. Hoewel de titel, aan het hoofd van dit opstel geplaatst, meer belooft dan in werkelijkheid het geval zal zijn, daar voorname lijk het korps barisan te Bangkalan de gegevens heeft geleverd tot het onderstaande, zoo heeft het behandelde toch ook betrek king op de korpsen van Pamekasan en Soemenep, daar de toe standen, hieronder geschetst, voor al die korpsen al zeer weinig uiteenloopen. Bij ervaring wetende hoe weinig bekend deze troepen bij het leger zijn, komt het mij niet ondienstig voor, hierover het een en ander mede te deelen, waardoor dan ook wellicht de dwa ling zal ingezien worden van hen, die meenen, dat deze troepen slechts op éen lijn gesteld kunnen worden met de korpsen pra- djoerits, die vroeger allerwege op Java werden aangetroffen. De Madoereesche vorsten waren ten allen tijde zeer bevriend met de O. I. Compagnie en later met het Ned. Ind. Gouverne ment, terwijl bij verscheidene groote expedities afdeelingen Ma doereesche hulptroepen, dikwijls onder het bevel van hun eigen vorsten, belangrijke diensten bewezen hebben. In de Javaansche successieoorlogen, in 1811 bij de landing der Engelschen, in den Java-oorlog van 1825 1830 zien we Madoereesche hulptroepen aan de geregelde korpsen van het leger toegevoegd, en het scheen dat men over de diensten door hen geleverd niet ontevreden was, daar na de beëindiging van den Java-oorlog, bij resolutie van de Indische Regeering d.d. 29 September 1831, gewijzigd bij die van 26 Mei 1835, met de- vorsten van Madoera een contract werd gesloten, waarbij de zen verplicht werden tot het oprichten en instandhouden van gewapende korpsen, die door hen aangeworven, betaald en ge kleed en door het gouvernement bewapend zouden worden, met de bepaling, dat de Indische Regeering ten allen tijde over die

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 147