770 ficieren 0.30, voor de recruten 0.20 en voor alle overigen f 0.25 daags. De officieren krijgen maandelijks: een majoor f 200, een kapitein f 100, een le luitenant 60, een 2e luitenant f 40, benevens een jaarlijksch kleedinggeld, dat evenwel onvoldoende is, om hun uniformen behoorlijk te vernieuwen. De tijdstippen waarop kleeding aan de minderen wordt ver strekt zijn eenigszins in overeenstemming gebracht met de voor het leger daaromtrent geldende bepalingen, zoodat hun uit rusting niets te wenschen overlaat. Kleeding en wapening wor den in de magazijnen van het barisan-kampement opbewaard; al leen de uniform, welke de barisans dagelijks voor exercities, wacht als- anderszins gebruiken, dragen zij ook bij het huis waarts gaan en bij het terugkeeren naar het kampement. Zooals bekend, zijn de barisans niet gekazerneerd, doch wonen zij in de kampongs; hun verblijf mag echter niet verder dan 4 paal van de kazerne gelegen zijn. Hoewel bij een nauwkeurige opmeting zou blijken, dat de woningen van enkelen op meer dan 4 paal van het kampement verwijderd zijn, is het te laat in dienst komen toch een zeldzaam voorkomend verschijnsel; hetgeen te meer gewaardeerd zal wor den als men nagaat, dat zeer dikwijls, zooals bij het schijfschie ten en bij veldoefeningen, de manschappen reeds te 5 uur 's morgens in de kazerne aanwezig moeten zijn. De barisans zijn nl. verplicht vóór het uitrukken het ontbijt te gebruiken in een der warongs (voor elke compagnie één), die zich in de -onmiddellijke nabijheid van het kampement bevinden; zij ont vangen hier een zeer voldoend maal voor 5 cent, welk bedrag ■dagelijks van de belandja afgehouden en aan de waronghoudster ■ter hand gesteld wordt. Tot verdere bemoeienis strekt zich het toezicht op de voeding- niet uit, tenzij men den geheelen dag uitblijft of elders gebivouak- keerd wordt, in welk geval de waronghoudster voor het eten gedurende den geheelen dag zorgt tegen een vergoeding van ƒ0.15, waarvoor 3 maaltijden van een voldoende hoeveelheid worden verstrekt. Hoewel verscheidene barisans zich dus reeds te drie uur en half vier 's nachts op weg moeten begeven naar de kazerne en zij -deze gewoonlijk eerst tegen twaalf uur a half één weer verlaten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 154