771 zoodat zij evenveel dienst verrichten als de soldaten van het leger, is de lust tot dienstneming hij de barisan toch hijzonder groot. Honderden staan op de voordracht om, indien hun beurt aan breekt en zij goedgekeurd worden, den lande voor 5 jaar als barisan te dienen. Yolgens de officieren zou dan ook, althans te Bangkalan, gemak kelijk nog een volledig bataljon geformeerd kunnen worden. Dit is ook niet te verwonderen, daar de positie van den ba risan, zooals deze thans geregeld is, werkelijk uitstekend genoemd mag worden. De man blijft als Madoereesch burger in de desa te midden van familie en kennissen leven en heeft het voor een inlander behoorlijke inkomen van 9 a 10 's maands in den Oostmoes son en van f 6 af 6.50 in den Westmoesson. Bovendien heeft hij gelegenheid in den regentijd zijn sawah te bewerken, terwijl een paar dagen vrijstelling van dienst in den tijd dat de padi rijp is hem in de gelegenheid stelt die te snijden. Afgescheiden hiervan bekomen de barisans een gagement, de helft van hun vast maandelijksch traktement bedragende, indien zij na meer dan 10 dienstjaren afgekeurd worden als zijnde niet meer voor den dienst geschikt, dan wel 20 dienstjaren in reke ning kunnen brengen. Het kader komt het geheele jaar door dagelijks op, uitgezon derd des Zondags en Vrijdags, en krijgt dus een alleszins vol doend inkomende lust om een graad te bekleeden dan wel om officier te worden is dan ook bijzonder groot, terwijl voldoende krachten bij het bataljon aanwezig zijn om kader en officieren te vormen, waartoe een korpsschool en een opleidingsklasse voor aspirant-officieren bestaat. Een vrij goed muziekkorps, ook geheel uit Madoereezen be staande, met een Europeeschen kapelmeester bevindt zich bij elk korps, terwijl rekening is gehouden met de behoefte aan ontspanning en feesten bij den Madoerees, door jaarlijks een vrij belangrijke som voor dat doeleinde beschikbaar te stellen. Voor Bangkalan bedraagt deze som f 1250. Wat de bestemming van de korpsen barisan betreft, bepaalt het voor die korpsen geldende reglement o.m. dat zij bij oor logen of expedition, hetzij zelfstandig, hetzij in vereeniging met

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 155