773 Dit bataljon keerde in Augustus 1876 weer naar Madoera terug en werd aldaar ontbonden. Bij Gouvernementsbesluit van December 1886 werden weder om 2 compagnieën barisan van Bangkalan gemobiliseerd om te Atjeh garnizoen te houden, alwaar zij, ter vervanging van 2 in- landsche compagnieën, bij het 15e bataljon infanterie zouden wor den ingedeeld. De beri-beri, die toen in zoo hevige mate te Atjeh heerschte, maakte ook onder de barisans aldaar in korten tijd zooveel slachtoffers, dat die compagnieën weer met spoed werden terug gezonden, zoodat zij reeds in April 1887 op Madoera terug waren. In die paar maanden tijds waren van die compagnieën 70 man aan genoemde ziekte bezweken. Bij de gemobiliseerde onderdeelen der barisan werden de min. deren betaald en gevoed als inlandsche militairen, terwijl de officieren gewoonlijk dezelfde bezoldiging ontvingen als hunne Europeesche collega's. In September 1894 werden opnieuw 3 compagnieën van Bang kalan gemobiliseerd, om toegevoegd te worden aan de expeditio naire troepenmacht op Lombok. De korpsen barisan hebben derhalve meermalen hun reden van bestaan bewezen. Wèl werden zij te velde, althans in den regel, niet voor diensten in eerste linie gebezigd, doch hetzij in reserve gehouden, hetzij voor den transportdienst of voor het vasthouden van bivouaks bestemdmaar waren zij niet beschik baar geweest, dan zou men in hunne plaats meer troepen van het leger hebben moeten mobiliseeren. Met het oog hierop is het dan ook ten zeerste te betreuren, dat de barisan nog immer met het Beaumont-geweer bewapend is 1), daar toevoeging van die troe pen aan gedeelten van het leger bij expedities of oorlogen thans vrijwel ondoenlijk te achten is, aangezien zelfs een inlandsche vijand beter bewapend zou kunnen zijn dan de korpsen barisan. 1) Noot van de Redactie. Kort 11a ontvangst van dit artikel verscheen een Gouv. Besl., bepalende, dat de korpsen barisan van Madoera en het Legioen van Mangkoe Negoro tijdelijk zullen -worden bewapend als de overeenkomstige korpsen van het Leger. Dl. II 1904. 52

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 157