774 Dat is te meer te bejammeren daar, wat geoefendheid betreft, kader en manschappen gerust eene vergelijking met de inland- sche compagnieën der veldbataljons kunnen doorstaan, hetgeen trouwens ook verwacht mag worden, omdat bij deze korpsen het personeel slechts weinig aan veranderingen onderhevig is, wat hun een belangrijk voordeel boven de troepen van het leger verschaft. De uitkomsten van het schijfschieten zijn beslist veel beter dan bij de Javaansche soldaten en het is vooral daarom - hier waag ik een zijsprong dat de vraag bij mij gerezen is, of niet in uitbreiding van de korpsen barisan het middel gezocht moet worden, om op min kostbare wijze een voldoende reserve aan infanterie voor het leger te vormen. Zooals de toestand nu op Madoera is, zouden alléén op dat eiland zeker nog 2 bataljons barisan op denzelfden voet als de bestaande gevormd kunnen worden. Doch onwillekeurig denk ik hierbij ook aan de streken waar onze beste, niet-Europeesche, soldaten vandaan komen, Amboina en de Minahassa, waar de lust tot dienstneming groot is. Waarschijnlijk zou ook daar, evenals op Madoera, de oprichting van korpsen barisan mogelijk blijken en aldus op weinig kostbare wijze een geduchte verster king van het leger gevormd kunnen worden, waarvan in tijden van nood partij getrokken zou kunnen worden. 1) Alleen zou de bewapening dan het geweer of de karabijn Model 95 met de klewang moeten zijn, en tevens gezorgd moe ten worden voor een reserve aan Europeesche officieren en onderofficieren, daar toevoeging hiervan aan de korpsen, in dien zij te velde trekken, een onafwijsbare eisch moet worden geacht. Of nu de korpsen, waarover dit opstel handelt, geen gebreken aankleven Zeker wel, maar de opsomming daarvan behoort hier minder thuis. Het was slechts mijn bedoeling, meer de aan dacht op deze troepen te vestigen en tevens aan te toonen, niet alleen hoe uit de oorspronkelijk als hulptroepën in het leven 1) Koot van de Redactie. Het valt zeer te betwijfelen of dergelijke in de buitenbezittin gen op te richteii korpsen, in geval van oorlog met een buitenlandsclien vijand, tijdig bij het leger op Java zouden kunnen worden aangetrokken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 158