780 Bovendien kunnen daar zestig officieren worden gelogeerd, terwijl het hospitaal ruimte heeft voor 2 officieren en 14 min deren, benevens voor zes besmettelijke zieken. De reden, waarom men hier zoovele gebouwen heeft opgericht, is gelegen in het feit, dat in den aanvang der concentratie hier alle treinen stopten, een dag overbleven en daarna op een zoodanig uur weder vertrokken, dat de eerste trein tegen 12 uur 's nachts te Baikal aankwam (zie blz. 634 der vorige aflevering). Daar door werd het mogelijk alle echelons des daags over het Baikal- meer te zenden. Was de ruimte te Inokentjewskaja niet voldoende groot, dan konden nog openbare gebouw in het 8 K.M. verwijderde Irkoetsk worden gebruikt. In verband met de opening van de spoorbaan tot Koeltoek (zie blz. 631) is het thans nog noodig de treinen op een zoo danig uur te Irkoetsk te doen aankomen, dat de echelons bij dag den marschweg Irkoetsk—Koeltoek kunnen afleggen. Uit het bovenstaande overzicht volgt, dat de Russen zich alle mogelijke moeiten en kosten getroost hebben om het vervoer per spoor voor de troepenafdeelingen zoo goed en aangenaam te ma ken, als op een spoorweg als de Transsiberische slechts eenigszins mogelijk is. Toch zegt dit nog niet veel. Immers op een afstand van 5500 K.M. komen 6 overnachtings- en 15 verplegingsstations voor, zoodat hieruit volgt, dat de menschen na ongeveer 1000 K.M. afgelegd te hebben (zijnde ongeveer de afstand tusschen Soerabaja en Batavia) den trein mogen verlaten, terwijl zij na iedere 500 K.M. een verplegingsstation voorbij komen, waar zij öf kunnen gaan eten öf hun voorraad kunnen aanvullen. A. W. E. Weyerman.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 164