HET INFANTERIEGEWEER. (Vervolg van blz. 668). 3. Geringe spreiding. De voordeelen, verbonden aan geringe spreiding, zijn te alge meen bekend om er lang bij stil te staan. Yoor het hier ge houden betoog is het evenwel noodig nader in te gaan op de factoren, die invloed uitoefenen op de spreiding, waaronder ver staan wordt de spreiding, eigen aan het wapen, niet die, veroor zaakt door den schutter. De spreiding is afhankelijk van: trillingshoek, aanvangssnel- heid, luchtweerstand. Verschillen in den trillingshoek, welke dus afwijkingen van den normalen schootshoek opleveren, zijn o. a. het gevolg van ongelijke spanningen gedurende de reeks schoten, voortkomende uit ongelijkslachtigheid en ongelijk gewicht van het drijfmiddel. Laatstgenoemde oorzaken kunnen tegenwoordig tot een mini mum teruggebracht worden. De bereidingswijze van het che mische kruit kan de samenstelling binnen enge grenzen regelen, terwijl vernuftig uitgedachte, zelfwegende balansen met groote nauwkeurigheid de verlangde ladingen afdeelen. Daarmede zijn tevens voorname oorzaken voor .verschillen in aanvangssnelheid grootendeels verwijderd. Doch ook de wrijving van den kogel in den loop, welke toeneemt met de verhitting en de verontreiniging door de opvolgende schoten, heeft invloed op de V0. De voornaamste factor van die wrijving vormt de noodzakelijkheid het projectiel de trekken te doen volgen: hoe kleiner de spoed, hoe meer wrijving. De tegenwoordige projec tielsoort met hardmetalen mantel brengt niet alleen een groote vermindering te weeg in de wrijving, maar ook in dé verontrei niging van de ziel. Ten slotte geeft het chemisch kruit be langrijk minder kruitslijm dan het oude. Werkte de luchtweerstand steeds op hetzelfde oppervlak van

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 165