786 met groet S.G. ook tevens de duurste: platina (S.G. 19.5—23), goud (S.G. r. 19). Men meende in Wolfram het gezochte aan te treffen, doch de proeven, reeds 20 jaar geleden genomen en la- Ter herhaald, met dit metaal van een S.G. tusschen 15.6 en 18.26 leidden tot geen bevredigende uitkomsten; het wordt moeilijk in elkaar gedrongen en volgt dus niet gemakkelijk de trekken, is moeilijk te bewerken en bovendien zeer duur. Korte projec tielen met voldoende metaalbelasting kon men dus niet aanmaken. Toen trachtte men door toepassing van het beginsel van de pijl—reeds in het begin der 19e eeuw hier en daar aangewend- zijn doel te bereiken, d.w.z. men vervaardigde uitgeholde pro jectielen, waarbij het zwaartepunt zeer dicht achter den kop lag. Doch ook deze uitweg voerde niet tot bevredigende uitkomsten. Eindelijk beproefde men door vergrooting van het wentelingsmo ment tot meerdere stabiliteit te geraken men doorboorde het pro jectiel volgens de lengteas. Doch ook deze projectielen, waarmede in Oostenrijk op aandringen van Hebler en Krnka uitgebreide proe ven genomen werden, voldeden niet. De nadeelige invloed van de geringe metaalbelasting werd niet opgeheven door het verhoogde rotatiemoment; het stroomen van lucht door het kanaal, waar van men vermindering van den weerstand verwachtte, vond niet in voldoende mate plaats; de afwijkingen werden grooter; het projectiel werd bij indringing volkomen vervormd. Als voordee- len stonden daar tegenover: belangrijk lichter projectiel; eenzelf de V0 bij geringere, of grootere V0 bij gelijke lading als voor het normale projectiel; in het laatste geval op de kortere afstanden een meer bestrijkend schot. Doch dit voordeel verdween op de grootere afstanden (wegens te geringe metaalbelasting), zoodat, alles bij elkaar genomen, de voordeelen niet opwogen tegen de nadeelen, waaraan toegevoegd moest worden, het meer samen gestelde van die munitie en de daaruit voortvloeiende grootere kosten aan aanmaak. Ten slotte omtrent dit onderwerp nog de opmerking, dat men, de gewone richtfouten in aanmerking genomen, tevreden kan zijn met de tegenwoordige spreidingsgetalleneigenlijk zelfs een grootere spreiding wenschelijk zou moeten achten. Immers met een fout van slechts m.M. in korrel in de breedte veroorzaakt de schut ter, bij een richtlijn van 650 m.M., op 100 M. een zijdelingsche

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 170